Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad yerine kapsayıcı bir hükümet kurulsun

Ankara'nın, ABD başkan yardımcısı'na mesajı: ABD'de 'Esad giderse Bağdadi gelir' gibi bir algı oluşturduğunu belirten Bakan Bozkır: Biden'a, Esad yerine kapsayıcı hükümet önerisi iletilecek

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Esad yerine kapsayıcı bir hükümet kurulsun
AB Bakanı Volkan Bozkır, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın yarın başlayacak Türkiye ziyareti öncesinde SABAH'a çarpıcı açıklamalar yaptı. Bir dizi ziyaret için Lüksemburg'a gelen Bozkır "ABD'de 'Esad giderse Bağdadi gelir' gibi bir algı var" dedi, "Biden'a Esad yerine kapsayıcı hükümet önerisi iletilecek" diye ekledi. Esad'ın B planı olarak Şam'dan Antakya'ya uzanan Akdeniz'deki küçük şeridi kontrol etmek istediğini belirten Bozkır burada etnik temizlik yapıldığını açıkladı. Bozkır "Rusya isterse yarın bu savaş durur. Esad ayakta kalamaz" dedi. Bozkır'ın açıklamaları şöyle:
BİDEN'A MESAJ:
Esad'ın bölgedeki bütün problemlerin kaynağı olduğunu ve bu yönetimin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fakat ABD'de Esad giderse İŞİD lideri El-Bagdadi'nin Suriye'nin kontrolünü ele geçireceği gibi bir algı oluşturulmaya başlandı ve bu algı Esad'ın kendisini meşru göstermesine yönelik çabalarına katkı sağlıyor. Biden ile gerçekleştirilecek olan toplantıda Türkiye Esad'ın gidip yerine kapsayıcı bir hükümet kurulması konusundaki önerisini yineleyecektir.
ESAD'IN B PLANI: Esad'ın şu anki Suriye'nin tamamını kontrol edemez hale geldiği takdirde Akdeniz şeridinde Şam'dan Antakya'ya kadar uzanan daha küçük bir bölgeyi kontrol etme gibi bir planı vardır. Bu plan doğrultusunda bu şeritte yer alan şehirlerde etnik temizlik uygulamıştır.
KİLİT ÜLKE İRAN DEĞİL RUSYA: Sorunun çözümünde kilit ülke İran değil Rusya. Esad ordusunun kullandığı silahın önemli kısmı Rusya'dan geliyor. Rusya isterse yarın bu savaşı durdurur ve desteğini çekerse Esad rejimi ayakta kalamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad yerine kapsayıcı bir hükümet kurulsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN