Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örnek'ten, örgüt lideri Gülen şikâyeti...

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Örnek'ten, örgüt lideri Gülen şikâyeti...
nda "darbe teşebbüsü" suçundan 20 yıl hapse çarptırılan ancak Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararı üzerine serbest bırakılan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek Paralel Yapı'dan şikâyetçi oldu. Örnek, örgütün lideri olarak tanımladığı Fethullah Gülen ile emrindeki hakim ve savcıların yargılanıp cezalandırılmasını istedi.

'HÂKİM AYARLADILAR'
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Örnek, önceki gün avukatı ile birlikte paralel yapıya yönelik kumpas soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'na "müşteki" sıfatıyla ifade verdi. Örnek, Balyoz davası başlamadan 2 gün önce davaya bakacak olan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt'un yerine Ömer Diken'in başkan yapılmasına değindi. Diken ile üye hâkimler Ali Efendi Peksak, Murat Üründü, Aytekin Özanlı'dan şikâyetçi oldu. Savunma haklarının kısıtlandığını, tanık dinletme taleplerinin dikkate alınmadığını aktaran Örnek, emniyet ve yargıda yapılanan Gülen örgütünün ürettiği sahte dijital delillerle suçlandığını öne sürdü ve Balyoz belgelerini bir bavulla dönemin özel yetkili savcılarına veren gazeteci Mehmet Baransu'dan ve Paralel Yapı'nın lideri olarak tanımladığı Fethullah Gülen'den şikâyetçi oldu. Örnek ayrıca, eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur başta olmak üzere eski HSYK üyeleri ile Okur'un Adalet Bakanlığı'nda görevli eşi Nurdan Okur'dan şikâyetçi oldu. Nurdan Okur'un, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak, Türk hükümeti adına BM'ye gönderdiği yazıda, dijital delillerden imzalı belge diye bahsederek kurumları yanılttığını aktardı.

"AİHM'YE UZANDI" İDDİASI...

Emekli Oramiral Örnek'in şikâyetçi olduğu kişilerden en ilginci ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görevli Yargıç Işıl Karakaş oldu. Özden Örnek, Karakaş'ın paralel devlet tarafından AİHM'ye yerleştirildiğine yönelik duyumları olduğunu belirterek, Karakaş'ın Balyoz davasıyla ilgili sanık şikâyetlerini bilinçli şekilde çarpıtıp AİHM yargıçlarını yanılttığını öne sürdü.

DARBE GÜNLÜKLERİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ
20. Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in ismi 29 Mart 2007'de yayımlanan günlükleriyle gündeme oturmuştu. Balyoz davasında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş, ancak "darbeye eksik teşebbüs" sebebiyle cezası 20 yıla düşürülmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek'ten, örgüt lideri Gülen şikâyeti...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN