Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuncay Güney'e yakalama kararı

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Tuncay Güney'e yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanada'da yaşayan Ergenekon'un karakutusu Tuncay Güney hakkında tutuklanması için yakalama kararı çıkardı. Karar İnterpol'e iletilerek Güney'in kırmızı bültenle aranması istenecek

Genelkurmay Başkanlığı'nın suç duyurusu üzerine Ergenekon davasında bazı devlet görevlilerine kumpas kurulduğu iddiasını soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Ergenekon soruşturmasında şüpheli olarak adı geçen ancak Kanada'da yaşayan Güney hakkında tutuklanması için yakalama kararı çıkardı. Kararın Adalet Bakanlığı tarafından İnterpol'e iletilerek Güney'in kırmızı bültenle aranması isteneceği öğrenildi. Ergenekon soruşturmasında "firarî şüpheli" olarak adı geçen Güney'in zaman zaman Türk televizyonlarında canlı yayınlara bağlanmasına rağmen Ergenekon savcılarınca ifadesinin bile alınamaması, sanıkların ve avukatların tepkisini çekmişti. 2001'de otomobil dolandırıcılığı iddiasıyla gözaltına alınan Güney'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Ergenekon örgütüyle ilgili verdiği ifadeler ve evinde çıkan belgeler, 6 yıl sonra başlayan Ergenekon soruşturmasının temelini oluşturmuştu. Serbest bırakıldıktan sonra ABD'ye, oradan da Kanada'ya geçtiği belirlenen Güney'in ifadesi, Ergenekon soruşturmasında bir türlü alınamadı. Daha önce Adalet Bakanlığı, savcılığın talebi üzerine iki kez Kanada adli makamlarına başvurarak, bu ülkede yaşayan Tuncay Güney'in ifadesine başvurulmasını istemiş, Kanada yetkililerinden gelen cevapta ise Güney'in ifade vermeyi reddettiği belirtilmişti. Kanada'da sığınmacı olarak kabul edilen Güney'in ifadesi, bu ülkenin yasalarına göre sadece kendi isteği üzerine alınabileceği için bir sonuç elde edilemedi.

SAVCININ GÜNEY YAZISI

Ergenekon'da Güney'in durumuyla ilgili son yazışma, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın davaya bakan eski özel yetkili İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği 12 Aralık 2011 tarihli yazıda gündeme geldi. Zekeriya Öz'den sonra soruşturmayı devralan dönemin özel yetkili savcısı Cihan Kansız'ın imzasını taşıyan bu yazıda Güney'in ifade vermeyi kabul etmediği şöyle aktarılıyor: "Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında şüpheli Tuncay Güney hakkında soruşturma halen devam etmekte olup, 31 Mayıs 2010 tarihinde Kanada adli makamlarından yeniden adli yardım talep edilmiş; ancak şüpheli, Kanada adli makamlarına ifade vermeyeceğini beyan etmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncay Güney'e yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN