Üsküdar Belediye Başkanı: Derdimizi anlatamadık, hata yaptık

Giriş Tarihi: 21.11.2014 11:07 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 11:55
Üsküdar Belediye Başkanı: Derdimizi anlatamadık, hata yaptık

Haftalardır tartışılan cami projesinde sulh sağlandığını açıklayan Başkan Türkmen, “İletişimi başaramadık. İnşaat daha başlamadan bölge halkına anlatmamız, paylaşmamız gerekirdi. Hata yaptık. Bu süreç bizim için bir tecrübe oldu” dedi

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen' Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a verdiği röportajda Validebağ'daki cami projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Başkan Türkmen'in röportajında Validebağ Cami projesiyle ilgili kısımlar şöyle:

Öncelikle en çok tartışılan mevzuyla, cami inşaatıyla başlayalım. Bunca olay sonrasında projeye karşı çıkanlarla biraraya geldiniz mi?

Bir kere şunu belirtmek isterim. Bu caminin Validebağ'la ilgisi yok. Altunizade'de yapılan cami diye adlandırmak gerekiyor. Validebağ'ın dışında, Altunizade mahallemizde, belediyemize ait bir arsa üzerinde yapılan cami. Belediyenin tapulu arsası üzerine yapılan bir cami. Zaten Valibedağ'ın mülkiyeti bize ait değil ki. Milli Emlak'ın. Orası SİT alanı. Validebağ'ın dışında, planlarda da dini tesis alanı. Tamamen hayırseverlerce yapılan bir cami. Öyle büyük bir cami de değil. 300 metrekare. Bütün kıyamet, bu küçücük cami için koptu. Mahalle mescidi aslında. Gerçekten bu mahallede cami yok. En yakın cami 540 metre mesafede. Orada oturanlar camiye otobüs, minibüsle gidiyorlar. Altunizade Mahallesi sakinlerinin talebiyle, müftülüğün talebi üzerine bu iş başladı. Bizde cami isteyen 1500 kişinin imzası var. Bir marketin bodrumunda namaz kılıyorlar. Yürütmenin durdurulması kararı zaten bu alanla ilgili değildi. Başka bir parselle ilgili karardı. Mahkemeye tapuyu, ruhsatı sunduk. Bakın bu cami ruhsatlı. Camiler ruhsatsız olur genelde.

"CAMİYE KARŞI DEĞİLLERDİ"


Cami inşaatı ne zaman biter?

Ramazan ayına tamamlanır. İlk teravih camide kılınır.

Şu anda olaylar yatıştı ama...

Oturduk, konuştuk, toplantı yaptık, anlattık. Mutabakat yaptık. Sulh sağlandı. Dediler ki 'Tamam başkan, bu camiye biz de karşı değiliz.' Bir de konu farklı mecralara gidiyor, işi provoke etmek isteyenler çıkıyor, burada oturanların da huzuru kaçıyor. Eylemlere de son verildi. Zaten insanlar camiye karşı değildi. Konu şu: Biz camiye karşı değiliz, burada camiye gerek yok düşüncesi vardı.

Peki bunca olayın ardından 'Nerede hata yaptık' dediniz mi?

İletişimi başaramadık biz. Bizde de hata var. Cami sürecinde yaşananlarda bizim de hatamız vardı, özeleştiri yapıyorum. Derdimizi yeterince anlatamadık. Bu projeyi paylaşabilirdik. Üstelik bu camiyi biz de yapmıyoruz, hayırsever yapıyor. Belediyenin bütçesinden çıkan bir para da yok. İnşaat başlamadan bölge halkına anlatılabilirdi. Bunlar bizim için bir tecrübe oldu.

Sizin bir de Validebağ Korusu'nda yenileme projeniz vardı. Cami inşaatında yaşanan süreç, o projeyi etkiler mi?

İnşallah Validebağ'da böyle bir sorun çıkmayacak. 354 dönüm bir Validebağ Korusu'ndan bahsediyoruz. Alabildiğince, enineboyuna herkesle konuşacağız bu projeyi. Yanlışımız var mı diye soracağız. Çok hassas olacağız. Yeşili azaltıcı hiçbir adım atılmayacak.

Gerekirse halkoylaması olur mu?

Mümkün tabii ama iş o noktaya kalmaz. Önemli bir proje. Bütün Anadolu Yakası'nın en önemli korusu. Korudaki projeyle ilgili şu anda tahsis işlemleri bitti. İBB'ye tahsis oldu. Bazı kurum görüşleri alınıyor. Belli bir taslağımız var. İki yıl ön tahsis süresi var. Bu süre içinde projeyi netleştirmemiz gerekiyor.

KAYNAK: Haber Turk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsküdar Belediye Başkanı: Derdimizi anlatamadık, hata yaptık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN