Bu illerde moraller bozuldu

Giriş Tarihi: 25.11.2014 10:19 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 10:25
Bu illerde moraller bozuldu

Geçtiğimiz aylarda 81 ilde yapılan ‘Şehrinizin zenginleşmesinden umutlu musunuz” anketinde en umutlu iller çıkan Batman ve Diyarbakır, son 6-7 Ekim olaylarından sonra morallerin bozulduğu ortaya çıktı.

Batman ve Diyarbakır'a moral ziyareti yapacaklarını söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Son olaylar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun morallerini bozdu. TOBB olarak bölgedeki iş adamlarından gelen talep ve oda-borsa başkanlarımızın isteğiyle önümüzdeki hafta sonu Batman ve Diyarbakır'da bir dizi etkinlikler yapacağız" dedi.

Bu yılın nisan ve mayıs aylarında 81 ilde ekonomik beklenti anketi yaptıklarını belirten Hisarcıklıoğlu "Önümüzdeki bir yılda şehrinizin ekonomisi Türkiye ortalamasından daha fazla mı büyür, daha az mı büyür? Yani şehrinizin zenginleşmesinden umutlu musunuz" diye sorduklarını söyledi.

EN MUTLU BÖLGE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ AMA...

En umutlu bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi çıktığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Şehirlerinin Türkiye genelinden daha hızlı büyüyeceğini düşünen en umutlu 5 ilin rakamlarını vereyim. En umutlu Batman idi. Oran yüzde 90, ardından Diyarbakır yüzde 82, Gaziantep yüzde 73, Kocaeli, yüzde 71, Bingöl yüzde 70. Bu boş bir umut değildi, tam tersine olumlu gelişmelerin yansımasıydı. Son 5 yılda Türkiye'de istihdamını en fazla artıran bölge yüzde 86 artışla Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Ancak son olaylar bu olumlu tabloyu olumsuz etkiledi. Moralleri bozdu."

30 KURS AÇILIYORDU, TALEP GELMEDİ

Türkiye'de özel sektörün tamamının asli temsilcisi olarak, 77 milyonun gönül birliğini, kader birliğini, ülkü birliğini göstereceklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu "Kurulan tuzakları aşacak, daha güçlü ve büyük Türkiye için birlikte yürüyüşümüze devam edeceğiz. Biz ülkemizde huzur olsun istiyoruz. Zira huzur, ticaret ve zenginlik aynı bütünün parçalarıdır" dedi. İşsizlere mesleki eğitim veren UMEM Beceri 10 projesinin başarılı gittiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güneydoğu'dan hem işverenlerden hem de işsizlerden talepler doğrultusunda kurslarında açıldığını, son olayların bu talebi olumsuz etkilediğin ifade etti.

Hisarcıklıoğlu "Mesleki eğitim kurslarını firmalardan gelen taleplere göre açıyoruz. Ekim-kasım ayları itibari ile bakınca Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerindeki firmalardan hiç işgücü talebi gelmemiştir. Bölge açısından bu durum üzücü bir gelişmedir. Önceki yıllarda ekim-kasım aylarında bölge genelinde en az 30 kurs açılırken bu yıl ancak geçmiş aylardan gelen talebin etkisi ile sadece 7 kurs açıldı" dedi.

BATMAN'A ANADOLU LİSESİ VE DİYARBAKIR' A İMAM HATİP

TOBB'un moral ziyareti programı kapsamında 29 Kasım Cumartesi günü Batman Valiliği ve ildeki oda borsa başkanlarının talebiyle TOBB tarafından yaptırılan Anadolu lisesinin inşaatı ziyaret edilecek. Pazar günü de Diyarbakır'da TOBB Yönetim Kurulu'nun kasım ayı toplantısı yapılacak ve TOBB tarafından yaptırılmakta olan 24 derslikli imam hatip lisesi ziyaret edilecek.

Kaynak: Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu illerde moraller bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN