Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Davutoğlu hedefine ulaşıyor

Giriş Tarihi: 25.11.2014 10:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Davutoğlu hedefine ulaşıyor

Farkında mısınız bilmiyoruz ama Türkiye son günlerde müthiş bir diplomasi trafiği yaşıyor.

Dönemin Başbakanı Köşk'e çıkmadan önce sıkça bahsettiği, daha sonra da hem Başbakan ve kabine ekibi hem de AK Partililer tarafından devam ettirilen 'Yeni Türkiye' söylemi bugünlerde karşılık buluyor. Son günlerde yaşadığımız diplomasi trafiği ise bunun bir göstergesi…

"Dünyanın gözü kulağı Türkiye'de" desek herhalde yanıltıcı olmaz. Neden mi?

MERKEZDE TÜRKİYE VAR

2002 yılından bu yana 'Yeni Türkiye'yi inşa etmeye çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Gündemi belirlenen Türkiye' imajını yıkarak 'Gündem belirleyen Türkiye'yi oluşturmak için çaba sarf ediyor. Asya, Avrupa ve Afrika'da söz sahibi olmak isteyen Türkiye, diğer ülkelerin de odağı olmuş durumda.

ÖNCE BİDEN VE PAPA SONRA PUTİN

Dünyanın iki büyük küresel gücü ABD ve Rusya Türkiye'ye önem veriyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ziyareti; Katolik dünyasının manevi lideri Papa Francis'in 30 Kasım'da Ankara'ya gelecek olması oldukça önemli. Dünyadaki dengeler ve ekonomi açısından önemli bir güç olan Rusya'nın lideri Vladimir Putin ise 1 Aralık'ta yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyinin toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelecek.

PUTİN'İN 10 BAKANLI TÜRKİYE ÇIKARMASI

Putin Türkiye'ye gelirken yanına 10 bakanını da alacak. Eğer Türkiye ile Rusya arasında bir anlaşma olup somut bir adım atılırsa Doğu Avrupa ve Ortadoğu'nun dizaynında yeni gelişmeler olabilir. Olası bir Türkiye-Rusya işbirliğinde ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere köşeye sıkışabilir.

YENİ TÜRKİYE İNŞA EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Asya, Avrupa ve Afrika'ya yaptığı ziyaretler ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önce Avustralya sonra ise Erbil ve Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaretler 'Yeni Türkiye'nin rolü açısından kritik bir yerde duruyor. Başbakan Davutoğlu'nun bir sonraki durağı ise Yunanistan olacak.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU EL ELE

El ele vererek küresel anlamda Türkiye'yi dünyada söz sahibi yapmak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, yavaş yavaş, hedefine ulaşırken 'Yeni Türkiye'yi de dünyaya kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Kaynak: Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Davutoğlu hedefine ulaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN