Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu toplu açılış töreninde konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Çevre Bakanlığı'nın açılış töreninde konuştu.

Giriş Tarihi: 25.11.2014 15:37 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 15:47
Davutoğlu toplu açılış töreninde konuştu
Ankara'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.

Davutoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada 'Şehir gelişirken ümran olması o mekanın korunmasına bağlıdır. Dünya güzeli Mardin'e, suyla buluşmuş Amasya'ya bütün yerler çok güzel. Her şehirde şehir ile doğanın buluşması lazım. Bizim hedefimiz doğayı koruyacak insanı daha temiz şartlarda yaşayabilecek şehir ortamına kavuşturmak. Biraz önce zikrettiğim arıtma ve çöp toplama kavramı olarak vahşi depolama dediğim evet 20. yy'da kaldı Ümraniye'de, Ankara'da Mamakta yani 20 yıl önceden bahsediyoruz. Şehrin hemen yakınlarında çöp depoları vardı. Ben yurt dışına gittim geldim İstanbul'a 94'te geldiğimde çöp yığınlarının nasıl toplanacağını hatta en ilkel yöntemlerle şehir dışına insanı yaşatmak için doğayı yok etmek istercesine şehrin dışına taşındı.

ÇEVREYE GÖZBEBEĞİMİZ GİBİ BAKMAMIZ GEREK

Çevre ve şehir söz konusu olduğunda kaybedilen bir saniyenin bile vebali ağır olur.Vahşi depolama yöntemiyle doğaya çevreye zarar verirsek gözbebeğimiz gibi baktığımız torunlarımızın mirasından çalmış oluyoruz. Herkesin torunu vardır gençlerde inşallah olacaklardır. Onlar da çocuklarına baksınlar. O çocuklara nasıl muhabbetle bakıyorsak onlara çevreye de doğaya da öyle bakmamız gerekiyor. Önemli olan şimdi onlara muhabbetle bakmak değil ileriye doğru onların çocuklarına yaşanabilir bir çevre şehir sunmak. Bu da tarihi bir sorumluluk. Bunu yerine getirebilmek adına en anlamlı faaliyet budur. Bu programa katılma arzum biraz da bu sorumluluğu sizlerle paylaşma arzumdan kaynaklanıyor.

Hepimizin bbu hizmetler dolayısıyla emeği geçen herkese teşekkür borcumuz var. Ben de sizler adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Nüfusumuzun yüzde 70'i artık düzenli atık depolama sistemine dahil olacak. Bunu en kısa zamanda yüzde 100'e kadar çıkartacağız. Ergene havzasının korunması için 3 milyar 200 milyon liralık bir kaynak aktarıldı. İnşallah bunlar en iyi şekilde korunacak ve gelecek nesillere emanet edilecek. Ben bir kez daha mekana selam olsun diyorum. Bu mekanları güzel şehirler olarak tanzim edip bize emanet eden ecdada selamlar olsun. Bu mekanları en güzel şekilde geleceklere emanet edeceğiz onlara da selamlar olsun' dedi.

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu toplu açılış töreninde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN