Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'ye 1915 uyarısı!

Türkiye, 1915’in 100. yıl dönümü öncesinde ABD yönetimini uyardı. Uyarı; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'nin Türkiye Büyükelçisi John Bass arasında gerçekleşen görüşmede iletildi.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 16:41
ABD'ye 1915 uyarısı!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ı dün makamında kabul etti. Görüşmenin gündeminde, nın yüzüncü yıl dönümü, Kıbrıs sorunu ve Ukrayna'daki gelişmeler vardı.

Görüşmenin odağındaki konulardan ilki, 1915 olayları çerçevesinde Ermeni Diasporası'nın yüzüncü yıl dönüm vesilesiyle yürüteceği çalışmalar ve bu bağlamda konunun ABD Temsilciler Meclisi gündemine taşımasına yönelik girişimler ele alındı.

Çavuşoğlu, Büyükelçi Bass'a 1915'le ilgili Türkiye'nin resmi görüşlerini anlattı. ABD yönetiminin Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate almasını isteyen Çavuşoğlu, Ermeni Diasporası'nın girişimlerinin ikili ilişkilere zarar vermemesi gerektiği mesajını iletti. Çavuşoğlu, 1915'te yaşananların "soykırım" olarak tanınması yönünde yasal düzenlemeye yönelik girişimlerin Türkiye-ABD ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDA 2015 GÖRÜŞMESİ

Ermeni Diasporası'nın 2015 yılında 1915 olaylarının yüzüncü yıl dönümü vesilesiyle yürüteceği kampanyaların etkisini azaltmak isteyen Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'la yapılan görüşmede bu konuyu detaylarıyla ele aldı.

Büyükelçi Bass'la yapılan görüşmede, 1915 konusunda Türkiye'nin resmi tezleri ana hatlarıyla şöyle aktarıldı:

"2015 öncesinde hız verilen bu kampanyalarla Ermeni tarafının herkesin acı çektiği trajik şartlarda vuku bulan üzücü olayları soykırım olarak kabul ettirme çabası, tarihten husumet çıkarma zihniyetine dayandığı için gerek ikili gerek bölgesel ilişkilerin geliştirilmesinin önünde bir engel olarak durmaktadır.

1915 konusunda bizim hatırladıklarımız ve arşivlerden çıkardıklarımız ile birçok güvenilir araştırma, Ermeni iddialarından farklı bir gerçeğe işaret etmektedir. Ermeni çevreler bu konuya ne ortaklaşa ne de tarafsız bir şekilde yaklaşmayı kabul etmekte, 1915'i tabulaştırmak için üçüncü ülkelerin parlamentolarından destek arama çabalarını devam ettirmektedir. Üçüncü ülkelerin güncel iç siyaset hesapları çerçevesinde Ermeni iddialarına verdiği destek ise siyasetin bilim ve tarihe müdahalesini oluşturmakta, ilişkilerimizi olumsuz etkilemekte, dostluklarımıza gölge düşürebilmektedir. Bu ülkelerden konuyu bilgi temelinde ve hakkaniyet anlayışıyla değerlendirmelerini tarihi olaylar hakkında devam eden tartışmada taraf tutar hale düşmekten kaçınmalarını bekliyoruz.

Türkiye, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu topraklarının binlerce yıllık birlikte yaşama kültürüne dayalı zengin tarihinin tek yanlı bir bakış açısıyla karalanmasına asla müsaade etmeyecektir."

Kaynak: Habertürk


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'ye 1915 uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN