Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP heyeti İmralı'ya gidiyor, Öcalan'dan eylemsizlik çağrısı bekleniyor

6-7 Ekim olayları ile kesilen ; hükümetin ve HDP'nin uzlaşmasının ardından yeniden başladı. Pazar günü HDP heyeti İmralı gidiyor. Ziyarette Öcalan'ın eylemsizlik çağrısında bulunacağı yönünde sinyaller var. Hükümetin ise kırmızı çizgileri; kamu düzeni ve mutlak eylemsizlik olarak çizildi.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 09:56 Güncelleme Tarihi: 26.11.2014 10:15
HDP heyeti İmralı'ya gidiyor, Öcalan'dan eylemsizlik çağrısı bekleniyor
Kobani olayları nedeniyle kesintiye uğrayan, ancak HDP'nin "sokağa çağrının sonuçlarını hesaplayamadık" açıklamasıyla yeniden başlayan nde ilk somut adım Pazar günü İmralı seyahati ile atılıyor. Ziyaretten, HDP'nin daha önce yaptığı "Öcalan silahsızlanma çağrısı yapabilir" açıklaması yönünde bir sonuç bekleniyor.

DİCLE VAR BAĞRIYANIK KUŞKULU

Adalet Bakanlığı, genişletilmiş İmralı heyetine dün izin verdi. Buna göre, Pazar günü İmralı'ya 5 kişilik heyet gidecek. Eski heyette yer alan HDP Grup başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yanı sıra, siyasi söylemleri nedeniyle yattığı cezaevinden Haziran 2014'te çıkan Demokratik Toplum Kongresi eski Eşbaşkanı Hatip Dicle de katılacak. Dicle, çözüm iradesi konusunda yaptığı açıklamalarla tanınıyor. Dicle, Öcalan ile 21 yıl aradan sonra ilk kez görüşeceğini söyledi. Dicle, 1993'te eski DEP vekiliyken dönemin Cumhurbaşkanı Özal'ın isteği üzerine Öcalan ile Lübnan'da görüş-müştü. HDP'nin, Demokratik Özgür Kadın Hareketi yönetiminden Ceylan Bağrıyanık'ın da katılmasını önerdiği, ancak dün itibariyle bu yönde bir olur verilmediği öğrenildi. Bağrıyanık'ın geçmişte kırsalda bulunduğu iddiaları nedeniyle hükümetin bu isim ile ilgili bazı endişelerinin olduğu belirtildi.

MUTLAK EYLEMSİZLİK KONUŞULACAK

HDP kaynaklarından alınan bilgilere göre, İmralı heyetinin ajandasındaki üç önemli konu, sivil bir izleme kurulu oluşturulması, İmralı'daki diğer mahkumların değiştirilmesi ve mutlak eylemsizlik, silahlı unsurların çekilmesi. Görüşmede, izleme kurulu ve İmralı'da Öcalan'a sekreterya görevi de görecek olan yeni mahkumların isimleri ile hükümetin çözüm sürecinde attığı adımlar ve Kandil'in silah bırakma konusundaki tutumu Öcalan ile görüşülecek. İzleme Kurulu'na da nihai şekli, Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki Çözüm Süreci Kurulu'nca verilecek.

SİLAHA VEDA ÇAĞRISI BEKLENİYOR

Hükümet kaynakları, 'mutlak eylemsizlik' ve 'silahlı unsurların çekilmesi' konusundaki kararlılığın Öcalan'a aktarılacağını, Kandil'in tutumuna göre hükümetin karar vereceğini vurguluyorlar. HDP Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan'ın 16 Kasım'da "Görüşmelerin olumlu gitmesi durumunda Öcalan'ın Mart-Nisan ayında silahların bırakılması konusunda PKK'ya çağrı yapabileceği"ne ilişkin açıklamalarını hatırlatan hükümet kaynakları, Buldan'ın "Öcalan ile son görüşmemizde bu telaffuz edildi. Adımlar karşılıklı olarak atılırsa ve bir düzene girilirse muhtemelen Mart veya Nisan ayı gibi bir çağrı yapılabilir. Ama, her şey atılacak olan adımlara bağlıdır" dediğini vurgulayarak, "Hükümetin attığı adımlar, çıkardığı yasalar, sürecin geleceğine yönelik yol haritası ortada. Şimdi İmralı ve Kandil adım atmalı ve silahı bırakmalı" diyorlar.

BAŞBAKANLIK' TA GÜVENLİK ZİRVESİ

Bu arada dün Başbakanlık'ta Başbakan Davutoğlu başkanlığında güvenlik toplantısı yapıldı. 1 saat süren toplantıyla ilgili bilgi verilmedi.

Kaynak : Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP heyeti İmralı'ya gidiyor, Öcalan'dan eylemsizlik çağrısı bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN