Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'da

Giriş Tarihi: 26.11.2014 13:27

1 Aralık' ta Türkiye'ye gelmesi beklenen Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyareti öncesinde; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gitti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Moskova'da ilk olarak Gazprom Başkanı Aleksey Miller ve Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile görüştü. Yıldız, Türkiye Rusya Karma Ekonomik Komisyonu 13. Dönem Toplantısı Bakanlar Oturumu'na da katılacak. Daha sonra Novak'ın onuruna vereceği resmi yemeğe katılacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

PUTİN 1 ARALIK'TA ANKARA'DA

Öncesinde bu önemli görüşmelerin yapıldığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara ziyareti ise 1 Aralık'ta... Putin, 100 milyar dolarlık yatırımın ele elınacağı Türkiye ziyaretine ilişkin açıklamasında, Rusya-Türkiye ilişkilerinin yeni bir aşamaya ulaştığını belirterek, bu işbirliğinin başta enerji olmak üzere bazı alanlarda stratejik boyut kazandığını ifade etmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın işbirliği içinde olduklarını kaydeden Putin, "Aralık ayında Türkiye'de yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Ankara'ya geldiğimde ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için birlikte yeni ufuklar arayacağız" demişti.

100 MİLYAR DOLARLIK İMZA ATMAYA GELİYOR

Edinilen bilgiye göre görüşmelerde, iki ülke arasındaki 35 milyar dolarlık ticaret hacminin, engeller kaldırılarak, 2020'de 100 milyar dolara çıkarılmasının yolu açılmaya çalışılacak.ÜDİK toplantısında, ekonomi ve enerji alanlarındaki işbirliği öne çıkarılacak. Enerji alanında Akkuyu nükleer santrali ile ilgili çalışmaların hızlandırılması üzerinde durulacak. Özellikle inşaat lisansının başvuruları, bununla ilgili saha datalarının verilmesi, ÇET sürecinin tamamlanabiliyor olması, eleman inşaatları gibi konularda uygulamaya geçilmesi için düğmeye basılacak.

PUTİN'E 10 BAKAN EŞLİK EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) 5'inci toplantısına başkanlık edecek olan Putin'e, yaklaşık 10 Rus Bakan da eşlik edecek.

PUTİN'DEN ÖNCE BIDEN GELMİŞTİ

Rusya Lideri Putin'in ziyareti öncesi geçtiğimiz hafta da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye gelmişti. İstanbul'daki temasları sırasında Rusya'ya enerji politikaları sebebiyle yoğun eleştiriler yönelten Biden, Moskova yönetimini enerjiyi silah olarak kullanılmakla suçlamıştı. "Küresel enerji güvenliği Amerika'nın ulusal güvenliğinin hayati bir parçasıdır" diyen Biden, ABD yönetiminin son dönemde Uzak Doğu'dan Orta Amerika'ya ve Afrika'ya kadar bu alanda yeni anlaşmalara imza atıp, inisiyatifler aldığını anlatmıştı.Avrupa'da enerji güvenliğinin özel önemine dikkati çeken Biden, bunun temelinde Rusya'nın enerjiyi komşularına karşı bir dış politika aracı olarak kullanmasının yattığını aktarmış, bunu, "temel ticari ve uluslararası yasaların ihlali" olarak nitelendirmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Avrupa için tarihi bir anda olunduğunu belirterek, "Bu Avrupa için biricik bir an. Başkan ve ben inanıyoruz ki enerji güvenliği, Avrupa'nın onyıllar önce Avrupa Kömür ve Çelik Birliği olarak başlayan entegrasyon ve pazar genişletme projesinde sıradaki bölümdür" ifadesini kullanmıştı.Joe Biden, Türkiye'nin Avrupa'da genişlemesi beklenen tek gaz pazarı olduğuna dikkati çekerek, ABD'nin Türkiye'ye bu potansiyelini gerçekleştirmede yardıma ihtiyaç duyduğu alanlarda yardıma hazır olduğunu kaydemişti.

Kaynak: Türkiye

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taner Yıldız Rusya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN