Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baluken, Kandil'e bu mesajları götürdü

Pazar günü İmralı Adası’na gitmeye hazırlanan heyette yer alan İdris Baluken, sürpriz bir şekilde Kandil’e gitti. Baluken’in, PKK’nın dağ kadrosuna Hükümet’in kırmızı çizgilerini ileteceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 28.11.2014 06:43 Güncelleme Tarihi: 28.11.2014 07:30
Baluken, Kandil'e bu mesajları götürdü

Pazar günü İmralı Adası'na gitmeye hazırlanan İmralı heyetinde yer alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dün sürpriz bir şekilde Kandil'e gitti. Baluken'in ajandasında, PKK'nın dağ kadrosuna Hükümet'in kırmızıçizgisi olan 'mutlak silahsızlanma' ve 'kamu düzeninden taviz verilmeyeceği' gibi kritik başlıkları aktaracağı belirtildi. İki gün boyunca Kaldil'de kalacak olan Baluken'in, devletin ve hükümetin hassasiyetlerini ilk elden paylaşıp süreçle ilgili değerlenrimler yapılacağı öğrenildi.

GÜNDEM EYLEMSİZLİK

HDP kaynaklarından alınan bilgilere göre, Bakluken'in ajandasında sivil bir izleme kurulu oluşturulması, İmralı'daki diğer mahkumların değiştirilmesi ve mutlak eylemsizlik ile silahlı unsurların çekilmesi gibi önemli başlıklar bulunuyor. Baluken'in özellikle 17 Kasım'da Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyeti arasında gerçekleşen ve 'Çözüm sürecinin ve diyalogun devam etmesi' yönünde varılan mutabakat ile ilgili mesajlar iletecek. Öte yandan HDP'nin İmralı görüşmesi öncesinde Çözüm Süreci Kurulu üyeleri ile yapmayı planladığı görüşme ertelendi.

Kandil'e şu mesajlar iletilecek;

-Süreç, ancak eylemsizlik zemininde başarıya ulaşabilir. Birinci kural mutlak eylemsizliktir.

-Eylemsizlik 'tüm boyutlarıyla' hayata geçirilmeli. 8Asayişi bozan herhangi bir eyleme taviz verilmeyecek.

-Bu kapsamda güvenlik paketi olarak da bilinen asayişi sağlamaya yönelik yasal düzenlemeden de taviz verilmeyecek.

-Çözüm süreci bu eylemsizlik üzerine inşa edilecek.

-Diyalog kanalları açık.

-Bu süreçte şeffaf ve samimi olunması; açıklamalarda çözüm sürecine zarar verecek dil kullanılmaması, söyleme dikkat edilmesi önemli.

-Üçüncü bir ülkenin katılımı söz konusu olamaz. İnsanlar gibi sivil gözlemci heyetin dahil olması değerlendirilebilir. Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baluken, Kandil'e bu mesajları götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN