Burkay: ler 'dan ibaret değil

Hak ve Özgürlükler Partisi eski Genel Başkanı , nde diyaloğun kopmaması gerektiğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 29.11.2014 10:13 Güncelleme Tarihi: 29.11.2014 10:54
Burkay: Kürtler PKK'dan ibaret değil
Hak ve Özgürlükler Partisi eski Genel Başkanı Kemal Burkay, çözüm sürecinde diyaloğun kopmaması gerektiğine dikkat çekerek, '' siyasi hareketi sadece 'dan ibaret değildir. Bu nedenle hükümetin diğer parti ve gruplarla da görüşmesi olumlu olacaktır'' dedi.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) eski Genel Başkanı , ne ilişkin, "Diyaloğun kopması ve karşılıklı sertleşmenin kimseye bir yararı yok. Hele yeni bir çatışma ortamına sürüklenmek bu ülkenin tüm insanları için bir felaket olur'' dedi.

Kemal Burkay, yaptığı açıklamada, çözüm süreci kapsamında yeniden görüşmelerin devam etmesini olumlu bulduğunu söyledi. Çözüm sürecinde silah bırakmanın çok önemli bir adım olduğunu ancak, sadece silahların bırakılmasıyla Kürt sorunun çözülemeyeceğini ifade eden Burkay: "Silahların devreden çıkması önemlidir ama salt bununla Kürt sorunu çözülmüş olmaz. Kürt sorununun çözümü Kürt halkının temel haklarını tanımakla olur" dedi.

Görüşmelerin devam etmesini olumlu bulduğunu dile getiren Burkay, ''Diyalogun kopması ve karşılıklı sertleşmenin kimseye yararı yok. Hele yeni bir çatışma ortamına sürüklenmek bu ülkenin tüm insanları için bir felaket olur. Ama elbet ne görüşüldüğü, görüşmelerden ne amaçlandığı da önemli" dedi.

Hükümetin, MİT vasıtasıyla Öcalan'a yön verip çatışmasızlık durumunu sürdürmeye çalıştığını ancak Kandil'in de zaman zaman buna karşı çıktığını belirten Burkay: "Kandil ara ara 'Oyunu bozarım haa!' diyor. Ama vakti zamanında iradesini Öcalan'a teslim ettikleri için sonunda boyun eğiyor. Peki bu böyle sürüp gider mi? Öcalan sihirli değnek mi? İşte bu mümkün değil" şeklinde konuştu.

"PKK'NIN İÇİNDE BİRÇOK EL VAR"

Kandil'in 2011'de Öcalan'ı by-pass ettiğini ve çatışmaların yeniden başladığını hatırlatan Burkay şöyle konuştu: "PKK'nin içinde birçok el var. Ergenekon'un eli var, İran'ın, Suriye'nin var. Bu nedenle hükümet bu sihirli değneğe fazla güvenmemeli. Hükümete düşen, kendisinden öncekilerin yaptığı gibi kurnazlık, oyalama değil, sorun çözmek olmalı. Bu da Kürt halkının temel haklarını tanımakla olur. O zaman ne bu oyunlara, ne Öcalan'a ihtiyacı olur."

"HDP'nin bundan sonraki tavrının ne olacağına dair soruyu da Burkay şöyle cevaplandırdı: "Bunu bilemem, kendileri bilir. İmralı'da ve hizmetteki hükümlünün mü, yoksa tırmandıkları dağdan nasıl ineceklerini bilmeyenlerin mi? HDP'de yılların solcuları ve Kürt siyasi hareketinin gedikli temsilcileri var. Kimin ardından gideceklerine kendileri karar versinler. Bana kalsa aklın ve halkın çıkarları neyi gerektiriyorsa o yoldan gitmeliler. Ama bunu yapmaları zor."

Kürt sorunu çözülmezse sonuçlarının ağır olacağını belirten Burkay, "Sadece zaman yitirilir. Zaman yitirmek ise tehlikelidir. Sorun daha da büyür ve tedavi edilmeyen yara gibi tüm ülke ve tüm toplum için, hem Türkler, hem Kürtler için öldürücü komplikasyonlara yol açar. Irak ve Suriye bunun somut örneği" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burkay: Kürtler PKK'dan ibaret değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN