Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İslam düşmanlığı tarihte kara lekedir'

Giriş Tarihi: 29.11.2014
'İslam düşmanlığı tarihte kara lekedir'
Katolik âleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Görmez ve Francis ortak basın açıklaması yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez toplantıda şu mesajları verdi:
"Bu coğrafya, dün olduğu gibi bugün de farklı dillere, dinlere, mezheplere ve anlayışlara ev sahipliği yaparak insani değerlerin egemen olduğu; herkesin barış içinde yaşadığı bir medeniyeti temsil etmektedir.
Bir barış çağrısı olan İslâm'ın mesajına tamamen aykırı bir yola saparak şiddet ve vahşet yayanlar kendilerini nasıl adlandırırlarsa adlandırsınlar Allah'a isyan halindedirler. Müslümanlar olarak böylesine bir aşırılığı ve kıyımı şiddetle reddediyoruz.
Son günlerde Filistin'de barış umutlarını söndüren gelişmeler yaşanıyor. Özellikle ilahi dinlerin ortak mukaddesi olan Mescid-i Aksa'ya ve mazlum Filistin halkına yönelik tecavüz, vicdan sahipleri için ağır bir teessür sebebidir.
Batı kamuoyunda zaten yaygınlaştırılmış bulunan İslamofobik paranoyanın, Batı'da yaşayan Müslüman kardeşlerimize yönelik ağır baskı, yıldırma ve fiili saldırılarda bahane olarak kullanılması, gelecek adına bizleri kaygıya sevk etmektedir. Müslüman karşıtlığı tarihe kirli sayfadır.

ORT ADOĞU MESAJI...

Papa Francis'in konuşmasında diyalog vurgusu dikkat çekerken, "Papaların görevlerinin bir gereği olarak farklı ülkelere gittiklerinde diğer dinlerin yetkilileri ve cemaatleriyle bir araya gelmeleri bir gelenektir. Böyle bir açılım olmazsa, papanın seyahatinin amacı tam olarak gerçekleşmemiş olur" diye konuştu. Papa şunları kaydetti:
"Ortadoğu'daki durum, özellikle Irak ve Suriye'de oldukça trajiktir. Bebekleri, acılar içindeki anneleri, yaşlıları, göçmek zorunda olanları, sığınmacıları ve her türlü şiddeti düşünüyorum. Bunların yanı sıra, aşırı ve köktenci bir gruplar sebebiyle etnik ve dinsel kimliklerinden dolayı insanlık dışı şiddete bütünüyle maruz kalmış ve hâlâ bu şiddetin içinde acı çeken toplulukların durumu da özel bir kaygı kaynağıdır. Şiddet, kutsat binaları, anıtları, dinsel simgeleri, kültürel mirası yok etti, diğerlerine ait her bir hatırayı ve izi de neredeyse silmek istiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İslam düşmanlığı tarihte kara lekedir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN