Barış Vapuru Eminönü'nden yola çıktı

Barışa Bak isimli topluluk, çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak üzere "Barış vapuru" adı altında bir tekne turu düzenledi

Giriş Tarihi: 30.11.2014 18:20 Güncelleme Tarihi: 30.11.2014 18:31
Barış Vapuru Eminönü'nden yola çıktı
Barışa Bak isimli topluluk, çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak üzere "Barış vapuru" adı altında bir tekne turu düzenledi.

Eminönü'deki vapur iskelesinde yolcularını alan Barış Vapuru'na ilişkin AA muhabirine bilgi veren Barışa Bak topluluğu sözcüsü Cengiz Algan, vapurun, Üsküdar, Ortaköy, Karaköy ve Beşiktaş iskelelerine uğrayarak, barış türküleri eşliğinde, barışa çağrı yapacağını söyledi.

Topluma açık bir etkinlik düzenlediklerine işaret eden Algan, Barışa Bak etkinliğinin, çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak üzere düşünülmüş bir kampanya olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Şu ana kadar hiçbir sivil toplum örgütünden çözüme yönelik bir ses çıkmadı. Biz böyle bir ses çıkarıp, başka sivil toplum kuruluşlarını da motive etmek istiyoruz. Tüm farklı kurum ve kuruluşlara kapımızı açtık. Barış süreci sadece devlet ve örgüt arasında süren bir şey değil, tüm toplumun işidir. Hep birlikte barışa bakalım diyoruz."

Cengiz Algan, Barış Vapuru'nun, düzenledikleri ilk etkinlik olduğunu dile getirerek, "Çözüm sürecine ilişkin toplumun kafasında oluşmuş soruları cevaplamak üzere panel dizileri yapmayı düşünüyoruz. Mart ayında da Nevruz öncesinde bitirmek üzere bir barış treni düşünüyoruz. İstanbul'dan Diyarbakır'a gidecek, 2 hafta sürecek ve 20 duraklı bir tren yolculuğu fikrimiz de var" diye konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren tekne turu sırasında, iskelelerde dağıtılan bildiride, "Çözüm süreci, kesintiye uğratılan bin yıllık kardeşliğimizin yeniden tesisine sunulmuş büyük bir imkandır. Gerçek potansiyelimizi açığa çıkaracak büyük bir fırsat ve nimettir. Yeni Türkiye'nin kuruluşunda bir sıçrama tahtasıdır. Sadece bizim değil, bugün kanlı oyunlarda perişan edilen sınır komşularımızın da aydınlığa çıkışının anahtarıdır" ifadeleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış Vapuru Eminönü'nden yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN