Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM'den seçim barajı açıklaması

Anayasa Mahkemesi, seçim barajını düşüreceğine ilişkin yapılan değerlendirmelerin bir gazetecinin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibaret olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 14:57 Güncelleme Tarihi: 1.12.2014 17:02
AYM'den seçim barajı açıklaması

Anayasa Mahkemesi seçim barajının düşürülmesine yönelik sonuç doğuracak başvuruların "kabul edilebilir" olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığı açık olduğunu belirtti.

Yüksek Mahkeme, "Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan'ın ne de Üyelerimizin bu güne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir" açıklaması yaptı.

HASAN KARAKAYA: AYM HÜKÜMETE KAZIK ATMAK İSTİYOR

AYM'DEN TARTIŞMA YARATAN İNCELEME KARARI

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nca yayınlanan "duyuruda" 27-28 Kasım 2014 tarihleri arasında Avrupa Konseyi'nin "Anayasa Mahkemesi'nde Bireysel Başvurunun etkinleştirilmesi" konusunda Antalya'da düzenlendiği konferans sonrasında, bir gazetecinin yemek sırasında "Anayasa Mahkemesine Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin seçim barajı ile ilgili yaptığı bireysel başvuruların ne aşamada olduğu konusunda" bir soru sorulduğu hatırlatıldı.

Soruya karşılık Başkan Haşim Kılıç'ın aynen "Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, bölümün konuyu görüşerek seçim barajı ile ilgili bireysel başvurularda önemli usuli sorunlar olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurul'un da görüşülmesinin daha isabetli olacağı düşüncesi ile dosyaların Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'na gönderildiği, Genel Kurul'un uygun olması halinde belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği" cevabı verdiği belirtildi. Bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmediği kaydedilen duyuruya şöyle devam edildi:

"Yapılan başvuruların 'kabul edilebilir' olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığı açıktır. Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir.

Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan'ın ne de Üyelerimizin bu güne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir. Yanlış anlamalara neden olmamak için bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'den seçim barajı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN