İpek'ten bir çevre skandalı daha...

Giriş Tarihi: 1.12.2014
İpek'ten bir çevre skandalı daha...
Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Akın İpek'e ait Koza Altın'ın, İzmir'in Bergama ilçesinde, 10 yıldır işlettiği Ovacık altın madeninde yaşanan çevre felaketinin yankıları sürerken, yine İpek'e ait Çamavlu köyündeki İpek Çiftliği süt ürünleri fabrikasının, peynir altı sularını arıtmadan dereye boşalttığı ortaya çıktı. İçerdiği aşırı şeker ve protein nedeniyle bitkilere, yer altı sularına ve tüm doğal hayata zarar veren peynir altı suyu nedeniyle dereyi tarımsal sulama amaçlı kullanamayan köylüler, İpek'e tepki gösterdi. Köy muhtarı Mustafa Kocataş tepkisi şu sözlerle dile getirdi: "Madenle çevreye zarar verdikleri için bize şirin görünmek için bu süt tesisini açtılar. Arıtma tesisinin kapasitesinden çok süt işliyorlar. Arıtamadıkları peynir altı suyunu da kanalizasyon yoluyla dereye veriyorlar. Peynir altı suları bırakıldığında dere bembeyaz bir tabakayla kaplanıyor. Artık dereden tarlalarımızı sulayamıyoruz."

'ESKİDEN BU SUYU İÇERDİK'
Çiftçi Ertan Kuştaşı da, "Eskiden o dereden su bile içerdik. Şimdi tarlalarımızı bile sulayamıyoruz" diye konuştu. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil Kınay ise şu bilgileri verdi: "Peynir altı suları organik kirlilik yükü oldukça yüksek olan atık sulardır. Arıtılmadan doğrudan su, toprak gibi ortama deşarj edilmeleri çevreyi olumsuz etkiler. Oksijeni düşürdüğü için sudaki yaşama da olumsuz tesir eder. Klasik biyolojik arıtma tesislerinde arıtılamazlar. İşletmede depolanarak PAS işleme tesislerine gönderilmesi gerekir."

SİYANÜR FACİASI İÇİN SORU ÖNERGESİ
Akın İpek'in, Bergama Ovacık Altın Madeni'nde atık barajına giden borulardan birinin patlaması sonucu 500 ton siyanürlü atığın dereye aktığı iddiaları, bir soru önergesine konu oldu. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Sağlık Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı'na, yanıtlamaları için verdiği 3 ayrı soru önergesinde şunları söyledi: "Tehlikenin boyutlarına ilişkin herhangi bir araştırma yapıldı mı? Koza altın madeninde atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermesini engellemek için alınan önlemler yeterli mi? Altın madeninin faaliyete geçtiği tarihten bu yana kaç kaza meydana geldi? Sorumlular hakkında bir işlem yapıldı mı? Bölgeyi koruma altına almayı da madeni kapatmayı düşünüyor musunuz?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek'ten bir çevre skandalı daha...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN