Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böcek iddianamesini mahkeme kabul etti

Başbakanlık ofisinde bulunan böceklerle ilgili iddianameyi kabul eden mahkeme, 5 polis hakkında ise yakalama kararı çıkarttı

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Böcek iddianamesini mahkeme kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, ofisinde bulunan dinleme cihazlarına yönelik soruşturmayla ilgili Ankara Anayasal Suçlar Bürosu savcısı Durak Çetin tarafından "siyasal casusluk" kapsamında hazırlanan iddianame Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

YAKALAMA KARARI
İddianamede 13 şüphelinin Pensilvanya ile irtibatları yapılan incelemeler sonrası ortaya çıkarken Başbakanlık ofislerine böceği koyan ve organizesini yapan sanık polis memurları Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, İlker Usta ve Enes Çiğci'nin hakkında üzerlerine atılı suçların niteliği kuvvetli suç şüphesinin ve somut olguların varlığı göz önüne alınarak yakalama kararı çıkartıldı. Başdanışman Mustafa Varank ile böcek aramasına katılan MİT mensubu Basri Aktepe'nin de aralarında bulunduğu tanıkların çağrılmasına karar verildi.

YAKALAMA KARARINA ŞERH
Yakalama kararına hâkim üye Zeki Kayalı tarafından şerh düşüldü. Kayalı "sanıklara öncelikle davetiye çıkartılması, gelmezseler zorla getirilme, yine gelmezlerse yakalama kararı çıkartılmasının kanuni bir zorunluluk olduğunu" belirtti. İlk duruşma 2 Ocak 2015'te yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böcek iddianamesini mahkeme kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN