Suriye'de Esad'ı yok farz etmeliyiz

Suriye, IŞİD'le mücadele ve Esad'ın geleceği Ankara'daki Erdoğan-Putin görüşmesinin en önemli siyasi konu başlığı oldu Erdoğan basın toplantısında Suriye'de akan kanı hatırlatarak "İnsanlar acımasızca öldürülüyor. Esad rejimini yok farz etmek gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Suriye'de Esad'ı yok farz etmeliyiz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin'in ortak basın toplantısına Suriye damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "İnsanlar acımasızca öldürülüyor. Esad rejimini yok farz etmek gerekiyor" dedi. Suriye'deki terör ve kaos ortamıyla mücadele etmek için Türkiye, Rusya, İran ve Arap Birliği'nin de katılımıyla bir platform kurulabileceğini belirten Erdoğan, Putin'in "Seçimlerin sonucunda Esad'ın gayet büyük bir desteğe sahip olduğunu da gördük" sözlerine "darbeciler hep yüksek oyla gelir" yanıtı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ÜDİK 5. Toplantısı kapsamında Türkiye'ye gelen Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından konuğu ile basın toplantısı düzenledi. Toplantının içeriğini "Ortak menfaatler temelinde birçok alanda açık ve samimi bir görüşme oldu. Diyaloğu sürdürmede ve krizlere çözüm üretmede ortak adımlar atma noktasında anlaşmaya vardık" sözleriyle özetleyen Erdoğan, toplantıda şunları söyledi:

ÇÖZÜMDE MUTABIKIZ:
Suriye'de zulmeden, katleden mevcut yönetime karşı tavrımızı ben açıkça ortaya koydum. Sayın başkanın farklı yaklaşımı var, ama bu durumun çözüme kavuşturulmasında mutabıkız, "nasıl"da sıkıntılarımız var. DEAŞ terör örgütüne karşı da ortak kanaate sahibiz. Terörle mücadele noktasında sıkıntı yok. Dünyanın neresinde terör varsa buna karşı ortak mücadele oluşturma şart.

VİCDANİ BAKARAK ÇÖZÜLÜR:
İlk zamanlar rejimin desteğini alma suretiyle güçlenen DEAŞ terör örgütü Irak'ın yüzde 40, Suriye'nin yüzde 30'unu ele geçirmiş durumda. Bu örgüt nereden gücünü alıyor bunu ortaya koymamız lazım. İran'ın da üzerinde sorumluluk var. Bu işi çözmek için insani ve vicdani bu olaya bakmamız lazım. Esad giderse ne olur yaklaşımı çok çok yanlış olur. Suriye bu duruma Esad ile geldi demek ki ortada başarı yok. Yakılmış yıkılmış Suriye var, insanlar acımasızca katlediliyor. Ülkelerini terk ediyor. Benim ülkem bunun bedelini ödüyor. 5 milyar dolar harcama yaptık. Göçü de biz alıyoruz. Hala bu bölgede sıkıntı devam ediyor.

ESAD YOK FARZ EDİLMELİ:
Rusya ile dayanışmamız önem arz ediyor. Esad rejimini yok fark etmek gerekir. Esad ile netice almak mümkün değil. Tüm kesimleri kucaklayan farklı bir yönetim oluşması ve seçime gideceği zemini hazırlamak Suriye'ye objektif bakanların görevidir.

ESAD OBJEKTİF SEÇİLMEDİ:
Dünyada darbeciler hep yüksek oylarla gelirler. Geçmişteki darbelerden sonra yapılan seçimlerde gördük, açık oy kapalı tasnifle istenen netice elde edilir açıklanırdı. Mısır'da da örneği görüldü. Suriye'de objektif olarak seçimler yapıldı mı? Demokratik ortamda bu seçimlerin yapılmadığını görürüz.

YENİ PLATFORM:
Nasıl bir platform oluşturulması gerekir? Bu konuda değerli dostumla daha önce de görüştüm. İran, Rusya, Türkiye müşterek çalışma yapalım. Arap ligi de buna dahil edilmek suretiyle de bu çalışma yapılır, ama şunu unutmayalım ki 141 ülke, muhalefeti destekliyor. Kimsenin istemediği tek şey var, Esad'ın bu işin başından çekilmesi.

ESAD GİDERSE MİLLİ İRADE GELİR:
Esad giderse halkın iradesi milli irade gelir. Bu zemini hazırlamak lazım. DEAŞ gibi bir örgüt iş başına gelir diye endişe varsa platform oluşturmamız ve bu terör örgütlerine karşı ortak mücadele etmemiz lazım.

BM KARARI DESTEKLENEMEZ:
(BM'nin Suriyeli mültecilere gıda yardımını durdurması) Bunu iyi niyetle desteklememiz mümkün değil. Ben şunu bilirim. Şu anda 1.6 milyon sığınmacı bizimle. Biz kupon dağıtmıyoruz. Eğitimi, beslenmeyi, sağlığı, barınmayı karşılıyoruz.

KIRIM İÇİN TEMİNAT:
Kırım Tatarı soydaşlarımızla ilgili sorunları tüm boyutları ile ele aldık. Kendileri bugüne kadar elde edilmeyen hakları veriyoruz, vermeye hazırız dediler. Bizim derdimiz kişilere değil kırım halkının tamamına çıkar sağlamak. Tatarların dilinin resmi dil olarak kabul edildiğini söylediler.

'SURİYE'DE YAPILAN SEÇİM NORMAL DEĞİL'
Erdoğan ile görüşmesini "Dostane ve verimli bir görüşme oldu" sözleriyle özetleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye- Rusya ilişkilerinin çok yönlü ortaklık niteliği taşıdığını söyledi. Suriye'deki krizin çözümü noktasında hemfikir olunduğunu ifade eden Putin şunları söyledi:

HEMFİKİRİZ:
Suriye'deki durumun normal olmadığı noktasında ortak tutumumuz var, ayrıca bir kaosa imkan vermemek konusunda da hemfikiriz. Terör örgütlerinin güçlenmesini istemiyoruz. Mesele şu, orada yaşayan tüm insanlar kendini nasıl güvende hisseder, nasıl eşit haklar elde ederler bu konuda işbirliği yapmalıyız. Karar vermeliyiz. Bu kararlar için Suriye halkı ve tüm siyasi aktörleri ile temas halinde olmalıyız.

ESAD NORMAL OLMAYAN SEÇİMDE DESTEK ALDI:
Suriye ile ilgili tutumumuzu açıkladım. Esad'ın iktidarda kalmasında iddialı mıyız? Bunu Suriye halkına sormak lazım. Suriye'de seçim oldu Esad büyük destek aldı ama oradaki durumun normal olmadığını düşünüyoruz. Tüm aktörlerle tatmin edici bir çözüm için dayanışma içinde olmalıyız. Savaşın kardeş savaşının bitmesi uğruna çaba sarf edeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de Esad'ı yok farz etmeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN