Afyon patlamasını Başbuğ‘a yıkacağız!

25 şehit üzerinden alçak plan... Savcı Muammer Akkaş’ın, Afyon'daki askeri birlikte yaşanan patlama sonrası, Ergenekon sanığı Bedirhan Şinal’a gizli tanıklık teklif ettiği ortaya çıktı: Olayı Hurşit Tolon ve İlker Başbuğ'a yıkacağız. Sen rolünü oyna yeter.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 11:07 Güncelleme Tarihi: 4.12.2014 11:24
Afyon patlamasını Başbuğ‘a yıkacağız!
17-25 Aralık darbe operasyonunun savcısı Muammer Akkaş'ın tezgahı... Ergenekon devasının da savcılığını yürüten Akkaş'ın, Afyon'daki askeri cephanelikte meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili Bedirhan Şinal'ı gizli tanık olması konusunda ikna etmeye çalıştığı gün yüzüne çıktı. Cumhuriyet Gazetesi'ne molotof atılmasıyla ilgili yargılanan Şinal, Akkaş'ın ifade vermesi karşılığında cezaevinden çıkarılacağı vaadinde bulunduğunu, kabul etmeyince hakkında dava açtığını öne sürdü.

SEDAT PEKER'E TALİMAT VERİLDİ


İddiaya göre Savcı Akkaş, Şinal'ı 22 Şubat 2013'te ifadeye çağırıp katibi de yanındayken şunları söyledi: Afyon cephanesindeki patlamayla ilgili Hurşit Tolon ile İlker Başbuğ'un Sedat Peker'e talimat verdiği ve cephaneliğin hükümeti düşürmek için patlatıldığı yönünde ifade hazırlanacak. Seni gizli tanık yapacağız. Sana verilen rolü oyna yeter. Dosyayı Ergenekon sanıklarına yıkacağız...

SAVCININ KATİBİ DE O ODADAYDI


Şinal'ın ifadesine göre Akkaş, şöyle devam etti: Gizli tanıklar deşifre oluyor. Dikkat çekmemek için seni cezaevine yollayacağım. Uygun zamanda uyuşturucu olayından seni çağırtacağım. Ben de orada ifadeni alacağım... Öte yandan Şinal'in iddiaları üzerine Akkaş'ın katipliğini yapan S.K. tanık olarak dinlendi. Katip mahkemede, Akkaş'ın gizli tanıklık yapabileceğini söylediğini kaydetti.

CUMHURİYET'E MOLOTOFTAN 18 YIL HAPİS


2008 yılının nisan ayında Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atılmasına ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Bedirhan Şinal, "Neden yaptınız?" soruları karşısında "Hak ettiği için" demişti. Hakkında açılan dava daha sonra Ergenekon'la birleştirilen Şinal, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BAŞSAVCILIK İNCELEMEYE ALDI


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı Akkaş hakkındaki iddiaları 'devletteki paralel yapı' soruşturmaları kapsamında incelemeye aldı. Davanın tutanakları gelecek günlerde HSYK'ya gönderilecek. Savcılık, Bedirhan Şinal'in de 'tanık' olarak ifadesini alacak.

KAYNAK: Seda Kılıç / AKŞAM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyon patlamasını Başbuğ‘a yıkacağız!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN