'Beni kanser ettiler'

Giriş Tarihi: 4.12.2014
'Beni kanser ettiler'
Ergenekon davasına bakan eski Özel Yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ilk başkanı olan ve Paralel Yapı tarafından tasfiye edilen Köksal Şengün, kumpas soruşturmasında tanık olarak ifade verdi. Ergenekon'daki tutukluluk kararlarına muhalefet etmeye başlayınca mahkeme başkanlığından alınıp Bolu'ya düz hakim olarak atanan, sonra da kanser olan Şengün, "Beni kanser ettiler. İlahi adalet er geç tecelli edecek" dedi.

HUKUKSUZLUKLARI ANLATTI

2008'de başlayan Ergenekon davasında mahkeme başkanlığı yapan Şengün'ün, duygusal yakınlık kurduğu iddia edilen Avukat Tülay Bekar ile telefon görüşmeleri basına yansımış, Şengün'ün Bekar aracılığıyla eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'dan Yargıtay üyeliğine atanmasını istediği iddia edilmişti. Şengün, Bekar ile arasında geçen telefon tapelerinin basında yayımlanmasının ardından 2011'de görevinden alınıp Bolu'ya düz hakim olarak gönderilmiş, Oktay ve Bekar ise "Ergenekon örgütüne üye olma", "Adil yargılamayı etkileme", "Yargı görevini yapmayı etkileme" suçlarından 9 kişi ile birlikte yargılanmıştı. Görev değişikliğinden kısa bir süre sonra akciğer kanseri olduğu ortaya çıkan ve şu an emekli olan Şengün, Ergenekon davasında Paralel Yapı'nın kumpasını araştıran İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na 24 Kasım'da tanık olarak ifade verdi. Şengün, Cumhuriyet Savcısı Mesut Erdinç Bayhan'a verdiği ifadede, Ergenekon davasındaki bazı hukuksuz uygulamaları aktardı.

'İLAHİ ADALET TECELLİ EDECEK'
Kendisine yapılan haksızlıklara da değinen Köksal Şengün, "İlahi adalet er geç tecelli edecek" dedi. Daha önce "İddianameyi okumadan kabul ettik", "Beni kanser ettiler" diye basına verdiği beyanların da doğru olduğunu belirten Şengün, Ergenekon davasında birçok eksiklik olduğunu belirterek, iddianameler ve dijital delillerle ilgili incelemelerin yetersizliğini, savunma tanıklarının dinlenmemesini, gizli tanık beyanlarının araştırılmadan hüküm verilmesini, tutukluluk sürelerinin uzunluğunu örnek göstermişti. Bu ifadelerini tekrarladığını söyleyen Köksal Şengün, basında yer alan detaylı beyanlarının kumpas soruşturmasında dikkate alınarak incelenmesini talep etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beni kanser ettiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN