Büyük devlet milletin sarayından yönetiliyor

"Büyük bir devlet olmanın gayreti içindeyiz" diyen Erdoğan: Burası milletin sarayı. 'Devlet nereden yönetiliyor' diye soranlara yanıtı bu duruşuyla, bu saray verecektir

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Büyük devlet milletin sarayından yönetiliyor
Cumhurbaşkanı- Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ni törenle sahiplerine verdi. Konuşmasında törenin yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik eleştirilere de yanıt veren Erdoğan şunları söyledi:
BURASI TÜRK MİLLETİNİN SARAYI: Biz büyük bir devlet olmanın gayreti içerisindeyiz ve bu gayretimizi de sürdüreceğiz. Bizden sonra gelen nesillere 'Acaba bizden öncekiler bize ne bıraktı, ortaya koyduğunuz bir eseriniz var mı?' diye sorduklarında buna bakın, bununla övünün. 'Şu anda acaba Türkiye Cumhuriyeti Devleti nereden yönetiliyor, nereden yönetildi?' Bu soruyu soranlara cevabı, bu duruşuyla, bu saray verecektir. Burası Tayyip Erdoğan'ın sarayı değil. Burası Türk milletinin sarayıdır. Devlet başkanları geldiği zaman şu anda onurla, gururla onları burada ağırlamaya başladık. Tabii onlar da çok daha burada değerlendirmeler yapıyorlar.
ALİMLER, SANATÇILAR YETİŞİYOR: Ödülleri kime verelim diye çalışma yaptığımızda karşımıza gerçekten bereket fışkıran bir liste çıktı. Bu topraklar yüzyıllar boyunca olduğu gibi bugün de alimler, sanatçılar ve çok değerli münevverler yetiştiriyor. Fikir eğer lisan varsa vardır. Bizim lisanımızı köreltmeye çalıştıkları halde hamdolsun fikir tohumunu kurutamadılar.
ULUSLARARASI BAŞARI KRİTER DEĞİL: İlim ve sanatın evrensel boyut kazanması ve uluslararası camiada takdir edilmesi son derece önemlidir. Ama tek başına asla bir kriter değildir. Uluslararası başarı kazanmadı diye o belli, şöhretli ödülleri alamadı diye ne ilim ilmiden zerre değer kaybeder ne de sanat sanatından zerre değer kaybeder.
BAL GİBİ YETİŞİYOR: Çok zaman sağdan sola hepimiz işitiyoruz. "Bizde sanatçı, ilim insanı, münevver yetiştirmiyor". Hayır efendim. Bal gibi yetişiyor.
NOBEL OBJEKTİF DEĞİL: Şu anda uluslararası kurumları şöyle bir masaya yatırdığımızda, hepsinin karar noktasında attığı adımları özellikle ideolojilerin, siyasetin veyahutta kendi inançlarının belirlediği bir dünyada sizler objektif bakışı hiçbir zaman beklemeyin. Nobel kararlarını objektif mi veriyor? Asla. Uluslararası kurumlar, Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi kararlarını objektif mi veriyor? Asla. Yine söylüyorum. Dünya 5'ten büyüktür.
BMGK DÜNYAYI TEMSİL ETMİYOR: İçeride Avrupa var, Asya var, Amerika var. Kıtalar olarak ele alacak olursanız diğer kıtalar nerede? Yok. Peki. Bu 5 ülke sadece Hıristiyanlardan oluşuyor. İçlerinde bir tane Müslüman ülke var mı? Yok. Tüm dünya bu 5 ülkenin içinde herhangi birisinin dudak arasına mı bakacak? Böyle bir zulüm olabilir mi?
TWEET'LER İLİM DİYE DAYATILIYOR: Bizim bilim insanlarımızın, Engin Deniz Akarlı gibi nice değerli tarihçimizin, ilim erbabının muhteşem eserleri dar bir çerçeveye hapsolup kalırken, dedikodular, söylentiler, efsaneler ve uydurmalar, hatta twettler, facebook mesajları, haber bültenleri ilim, tarih, bilim tarihi diye bizlere dayatılabiliyor.

5 ÖDÜL, 5 ÖVGÜ

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Müzik Ödülü Niyazi Sayın'a, Sinema ödülü Hülya Koçyiğit'e, Edebiyat Ödülü Alev Alatlı'ya, tarih ödülü Prof. Dr. Engin Deniz Akarlı'ya, Kurum/eser ödülü ise Diyanet İslam Ansiklopedisi'ne verildi. Erdoğan konuşmasında ödül alanların başarıları, ilim ve sanat dünyasındaki yerleri için ayrı ayrı değerlendirmelerde bulundu:
SAYIN NEYZENLERİN KUTBU: Niyazi Sayın neyzenlerin kutbudur. Nefesinden bir medeniyet çıkan, nefesinden aşkın ve sevginin medeniyeti inşa olunan bir büyük ahlak, bir büyük erdem abidesidir.
ALATLI ÜLKENİN VİCDANI: Sayın Alev Alatlı hiç mübalağasız söylüyorum, bu ülkenin, özellikle de bu ülke münevverlerinin vicdanı oldu. Bize büyük medeniyet anlayışını anlattı. Batı'yı en doğru şekilde anlattı, Doğu'yu hatırlattı.
KOÇYİĞİT İÇİN KELİMELER YETMEZ: Hülya Koçyiğit'i ifadede kelimeler yetersiz kalır. Türkiye sinemasının hiç unutulmayan ve inanıyorum ki asla da unutulmayacak bir siması oldu. Akil insanlar arasında o heyette yer alarak kanın ve gözyaşının dinmesi için de yanımızda yer aldı.
AKARLI ÖMRÜNÜ İLME VAKFETTİ: Engin Deniz Akarlı ilmin ve tarihin hakikat üzerine nasıl inşa edilebileceğini gösterdi. Kendi tarihimizi dahi başkaları yazarken, kurgu dayatılırken, Akarlı hocamız, gerçekleri hem bize anlatmakla kalmadı hem de dünyaya anlattı.
İSLAM COĞRAFYASININ EN KAPSAMLI ESERİ: İslam Ansiklopedisi sadece Türkiye'nin İslam coğrafyasının da en kapsamlı eseri oldu. Onu bir tarih birikiminden ziyade istikbale yönelik bir medeniyet tasavvuru olarak görüyorum. Geleceğin yolunu aydınlatıyor.

'ORWELL AYAKTA ALKIŞLARDI'

Gezi olayları ve benzer sokak eylemlerinde gençleri sokağa dökmek için provokatif tavır takınan yazarları eleştiren Alatlı, "Bir kalem darbesi ile atar ergenleri sokağa döken yazarın yaptığı helal değildir" dedi. Alatlı "Sayın Cumhurbaşkanım dünya 5'ten büyüktür dediniz ve tüm oligarkları boşa çıkardınız. Bugün George Orwell olsa sizi ayakta alkışlardı. O yetmez Daniel Defoe de kalkar o da alkışlardı. Sizin sahici dostlarınız sanatçılar ve edebiyatçılar arasındandır" ifadelerini kullandı.

BEDELLİ ASKERLİK YORUMU: HAYIRLI OLUR İNŞALLAH

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik kararını "Hayırlı olur inşallah" sözleriyle değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ödül töreninin ardından düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili görüş sorduğu Erdoğan, "Hayırlı olur inşallah" demekle yetindi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise bedelli askerlikten bakaya ve kaçak durumundakilerin de faydalanacağını belirterek, "Askerliğimi yapmamış olsam, böyle bir hak önüme konulsa, para ödemem, gider askerliğimi yaparım" dedi. Yılmaz, bedelli askerlik için belirlenen 18 bin TL'de taksit olmayacağını söyledi. Geçen dönem belirlenen 30 bin TL rakamının fazla olduğu için taksitlendirildiğini kaydeden Yılmaz, "18 bin ödenebilecek bir rakam" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük devlet milletin sarayından yönetiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN