Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtulmuş: Mesele değil

Başbakan Yardımcısı , katıldığı bir televizyonda '' hakkında açıklamalarda bulundu ve 'Bu son olmalı' dedi.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 10:07
Kurtulmuş: Mesele bedelli askerlik değil
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Kurtulmuş'un açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle;

- ZORLA YAPILMASINI İSTEMEM: (İlkokul 1, ve 3. sınıfta zorunlu din eğitimi önerisine ilişkin) Çoğunluğunu müslümanların oluşturduğu bir ülkede böyle bir eğitimin verilmesini destekliyorum. Ama bunun zorla yapılmasını istemem elbet. Şu an bu tekliften ibaret.

- UZMAN ORDUYA GEÇİŞ: Mesele sadece bedelli askerlik değil, Türkiye'de askerlik sisteminin bir reform süreci içerisine girmesi. İyi, kuvvetli ordu çok sayıda askeri bulunan ordu anlamına gelmiyor. Bu bedelli son olmalı. Bundan sonra aslolan TSK'nın reform sürecine girmesidir.

- BARAJ TARTIŞMASI: AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın geçmiş davranışlarına baktığınız zaman demokrtaik bir tavır sergilediğini biliyoruz. Seçime çok az bir süre kala bu başvuruların gündeme alınmış olması manidar. Mesele şahısların değil, sistemin değişmesidir. Yüksek yargı yasamayı kontrol yetkisine sahip olmamalıdır, yasaların anayasaya uygun olup olmadığını tartışmalıdır.

- ALEVİ MESELESİ: En zor olan kısım zihniyet ve resmi ideolojinin değişmesi. Eski zihniyetin ortaya çıkardığı çatlakları tamir etmeye çalışıyoruz. (Cemevlerinin inanç merkezi olarak tanımlanması konusunda bir karar var mı? sorusu üzerine) Bunun üzerinde zaten çalışılıyor, belli bir noktaya gelindi. Mesela, belki Alevi yurttaşlarımızın Alevilik kimliğini, kültürünü öğrenebilecekleri imkanların yine milli eğitim sisteminin içine bunların konulması gibi, zaten çok fazla talep yok.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş: Mesele bedelli askerlik değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN