Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 Ocak'ta doğanlara yeni yıl hediyesi...

Bedelli askerlik Mayın Yasa Tasarısı'na eklendi. 1 Ocak doğumluların da dahil edildiği bedelliden yararlanmak isteyenlerin, yasa yürürlüğe girdikten sonra 2 ay içinde başvuru yapması gerekiyor

Giriş Tarihi: 5.12.2014
1 Ocak'ta doğanlara yeni yıl hediyesi...
Hükümetin bir an önce yasalaşmasını istediği bedelli askerlik düzenlemesi, Mayın Yasa Tasarısı'na eklendi. TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda "Milli Mayın Faaliyetleri İzleme Merkezi" kurulmasına ilişkin Yasa Tasarısı görüşüldü. Tasarının sunumunu yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan bedelli askerlik konusunda da bilgi verdi. Yılmaz: "Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun, henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 31 Aralık 2014 itibariyle 28 yaşından gün almış kişiler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde, askerlik şubeleri ya da yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin lira ödemeleri kaydıyla, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar. Her ne sebeple olursa olsun, daha önce bedelli ya da dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlar da yine bu yaş şartına uymaları kaydıyla, istekleri halinde bu kanundan yararlanabilecek. Bu kanundan yararlanacaklar hakkında yoklama kaçağı veya bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek. Bu kanun kapsamında gelecek olan para, Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na yatırılacak."

1 OCAK EKLENDİ

Bakan Yılmaz'ın, "31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 28 yaşından gün almış kişiler" açıklamasına rağmen, komisyona verilen önergede, 1 Ocak 1988'de doğanların da bedelliden yararlanmaları sağlandı. Türkiye'nin özellikle kırsal kesimlerinde doğan çocukların birkaç gün gecikmeyle, yılbaşında nüfusa yazdırıldığı belirtilerek, bedelliden yararlanma tarihi 1 gün uzatıldı. Düzenlemeden yakylaşık 27 bin kişinin faydalanacağı öğrenildi. Yılmaz, özellikle işsiz gençleri ilgilendiren bir müjde de verdi. TSK'da bin 800 lira civarında bir maaşla uzman erbaş olabilmek için, askerlik görevini yerine getirmiş olmak gerekiyordu.

UZMAN ERBAŞ SÜRPRİZİ

Yılmaz, bunun da değiştirileceğini, sözleşmeli erbaşlık için yapılacak başvurularda askerliği yapma şartının aranmayacağını, bir kişinin 20 yaşını doldurduğu andan itibaren de sözleşmeli erbaş olabileceğini açıkladı. Sözleşmeli erbaş ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Yılmaz, "Bedelli askerlik ve sözleşmeli erbaş düzenlemesi bir araya geldiğinde, bir dengenin yakalandığını düşünüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 Ocak'ta doğanlara yeni yıl hediyesi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN