Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aynı taktik aynı kumpas

Esenler ve Zeytinburnu'ndaki bomba kumpasının aynısını yaptılar

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Aynı taktik aynı kumpas
, KCK operasyonunda Esenler ve Zeytinburnu'nda uyguladığı gömülü mühimmat tezgâhının aynısını Ergenekon'da da yaptı

Kumpas yüzünden ordudan atılan Yarbay Mustafa Dönmez'in savcılığa verdiği dosya Zir Vadisi'ndeki paralel tezgâhı ispatlıyor

Paralel Yapı'nın ikinci bomba kumpası da yeni ortaya çıkan ve savcılık dosyasına giren görüntülerle çöktü. Yarbay Mustafa Dönmez, Ergenekon davasında "mahkemeye güvenmiyorum" diye vermediği Zir Vadisi mühimmat görüntülerinin ham halini Genelkurmay'ın başvurusu üzerine başlatılan Paralel Yapı'ya yönelik kumpas soruşturmasını yürüten savcılığa sundu. Daha önce Paralel Yapı'nın mahkemeye kesintili olarak verdiği o görüntülerin orijinal hali kurulan kumpası gözler önüne serdi. Paralelci polislerin, sözde delilleri aynen daha önceki Sapanca ve Gölbaşı'ndaki aramalarda olduğu gibi elleriyle koymuş gibi bulduğu görüldü. İşte Zir Vadisi'ndeki o görüntülerdeki şok detaylar:
İş makinesi ve savcının geldiği saatler tutanakta ve kamera görüntülerinde farklı. Arama 8 dakikada bitmiş.
Mühimmatların bulunduğu çukurun yerini Gökhan isimli paralelci polis gösteriyor. 3 gün önce Gölbaşı'ndaki mühimmatı da çıkaran Serdar isimli paralelci komiser, tereddüt etmeden orayı kazdırtıyor.
Polis kameramanı mühimmat çıkacağını önceden biliyor gibi "tamam, devam" gibi sözler söylüyor.
Polis ile alana yaklaştırmak istemediği jandarma arasında gerginlik çıkıyor. Jandarma başçavuş direniyor, polis "tehlike var" diyerek jandarmayı engelliyor.
'Tehlike var' diyen polislerde özel kıyafet yok. Komiser Serdar çukur başında sigara yakıyor.
Kazılarda yer alan kepçe operatörü İbrahim Sekmez'in ise çıkan mühimmattan hiç haberi yok.
Operatör, olay yerinde mühimmat görmemiş, kazı tutanağını evinde okumadan imzalamış. Kendilerine kumpas kurulduğunu savunan Yarbay Dönmez, Zir Vadisi arama görüntülerini aHaber'de yayımlanan Deşifre programında açıkladı. Dönmez, Sapanca'daki bağ evinde ve Zir Vadisi'ndeki kazılarda bulunduğu iddia edilen G-3 mermileri ve göz yaşartıcı bombaların orduya değil, emniyete ait olduğunu savundu. Dönmez'in kumpas savcılarınca araştırılmasını istediği bazı noktalar şöyle:

DELİLLERİ DEĞİŞTİRDİLER
Mühimmatların üzeri toprakla tamamen örtülmemiş, üzerinde biraz ot ile gazete parçaları var.
Zir Vadisi'nde bulunan göz yaşartıcı ve gösteri bombaları, içleri boş olarak bulundu, ancak emniyet müdürlüğünde deliller değiştirildi.
Gözyaşartıcı ve gösteri bombalarına, polis kriminal 3 ay sonra sağlam ve çalışır raporu verdi. Oysa olay yeri kayıtlarının bilirkişi raporunda, gösteri bombalarının (6 adet) içlerinin boşaltılmış olduğu belirtiliyor.

RAPORLARA HEP AYNI İMZA

Boş mühimmata dolu raporu veren polis kriminal, sis mühimmatına da patlayıcı raporu verdi.
Sapanca, Gölbaşı ve Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatlara verilen raporlar, 31 Mart 2009 tarihinde hazırlanmış, aynı kişi tarafından imzalanmış.

EVDEKİ KROKİ
7 Ocak 2009'daki Ergenekon operasyonlarında, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'nda görevli Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki evinde 22 el bombası, silahlar ve mermiler bulunduğu öne sürülmüştü. Dönmez'in evindeki ajandada ele geçen krokiden yola çıkılarak Ankara Zir Vadisi'nde yapılan kazılarda 30 el bombası ve askeri mühimmat bulunduğu açıklanmıştı. Krokinin dönemin Başbakanı Erdoğan'ın evine ait olduğu, Dönmez'in başbakana suikast hazırlığı yaptığı iddia edilmişti. Askeri mahkemece ordudan atılan Dönmez, Ergenekon davasında 49 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dönmez diğer sanıklarla birlikte tutukluluğu 5 yılı aştığı için serbest bırakılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı taktik aynı kumpas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN