Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bir dönem açmaya hazırız

ile Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı için Atina'ya giden Davutoğlu: İki halkın menfaatine olan yeni bir dönemi açmaya kararlıyız. Artık arada psikolojik bir bariyer yok

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Yeni bir dönem açmaya hazırız
, ekonomik kriz yaşayan 'a moral verdi. Türkiye'nin Yunanistan ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Yunanistan'ın potansiyeli güçlüdür. Türkiye de vaktinde ekonomik sıkıntılar yaşadı. O sıkıntılı dönemlerden Türkiye vizyoner bir yaklaşımla çıktı, komşu ülkelerle ilişkiler üzerinden bunu aşabildik. Yunanistan'ın da bütün bu sıkıntıları aşarak çok güçlü bir şekilde geleceğe yürüyeceğine inancımız tamdır" dedi.

YUNANİSTAN'DAN AB DESTEĞİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve , Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Daha önceki iki işbirliği toplantılarında 47 adet anlaşma imzalandığını hatırlatan Samaras, iki ülke arasında bir takım görüş ayrılıkları olabileceğini ifade etti. Samaras, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda, "Şunun altını açık bir şekilde çizmek istiyorum; Yunanistan her zaman Türkiye'nin AB adaylığına destek vermeye devam edecektir. Bununla ilgili dostum Türkiye Başbakanı ile istişarede bulunduk. Komşumuzun AB'ye üye olması bizim için çok yararlıdır" değerlendirmesi yaptı. Davutoğlu'nun mesajları şöyle:
PSİKOLOJİK BARİYER YOK: Artık arada herhangi bir psikolojik bariyer yok. Bakan arkadaşlarımız konuşurken artık, 'karşı taraf nasıl anlar' gibi bir kaygıyla konuşmuyorlar. Birbirlerine sadece dilleri ile değil gönülleri ile de hitap ediyorlar. Türkiye ile Yunanistan arasında zihnimizdeki bir takım tabular, kalıplarla değil aksine zihnimizi, gönlümüzü en önemlisi de iki ülke arasındaki bütün kapıları açarak yürümeye kararlıyız.
'TAMAMLAYAN' AKTÖRLER: Rekabet değil hangi konu açılırsa açılsın iki taraf da birbirini tamamlayan aktörler olarak olaya bakıyor. Artık işbirliği konseyinde planlama yaparken iki ülkenin coğrafyası bir bütünmüş gibi planlamak, iki ülkenin de çıkarına olacak bir ulaştırma stratejisi geliştirmeye ihtiyaç var. Artık Ankara'da da, Atina'da da Atatürk ve Venizelos'taki ortak ruhu harekete geçiren sağduyulu vizyoner liderler var. Bu anlayış ile iki halkın menfaatine olan yeni bir dönemi açmaya kararlıyız.
TEK TARAFLI ADIM ATILMASIN: Kıbrıs konusunda müzakerelerin bir an önce başlamasını arzu ediyoruz. Pozitif görüşmeler yaptık. Bunlar devam edecek. En kısa zamanda Kıbrıs'ta iki taraf arasında yapıcı bir müzakere ortamının sağlanmasına önem veriyoruz.
AB TEŞEKKÜRÜ: Ümit ederiz ki Yunanistan desteğiyle bir an önce Türkiye'nin AB süreci kesinleşir. Bu süreçte sonunda herkes görecek ki Avrupa da kazanacak Türkiye ve Yunanistan da kazanacak.
ULUSLAR ARASI İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI: Uluslararası alanda, bölgesel, Avrupa sathındaki işbirliğimizi uluslararası alana da taşımalıyız. BM'de, Türkiye ve Yunanistan birlikte girişimler yapabilir. Türk-Yunan ortak girişimi şeklinde projeler geliştirebiliriz. Mesela Türkiye ile İspanya medeniyetler ittifakı başlattı. Bu dostluk nişanesidir. Biz buna hazırız. Çevre konusunda, iklim değişikliği konusunda, değişik alanlarda Türkiye ile Yunanistan birlikte girişimlerde bulunabilir.
YUNANİSTAN'A MORAL VERDİ: Yunanistan'ın potansiyeli güçlüdür. Türkiye de vaktinde ekonomik sıkıntılar yaşadı. O sıkıntılı dönemlerden Türkiye vizyoner bir yaklaşımla çıktı. Yunanistan'ın da bütün bu sıkıntıları aşarak çok güçlü bir şekilde geleceğe yürüyeceğine inancımız tamdır. Bu konuda da her zaman, her konuda Yunanistan ile işbirliği yapmaya, destek söz konusu olduğunda bunu birlikte istişare etmeye, karşılıklı saygı içinde birlikte ülkelerimizin istikrar, refah ve güvenliği için geleceğe dönük çalışmakta büyük bir menfaat görüyoruz ve temel felsefemiz yaklaşımımız da budur.

İKİ ÜLKENİN TİCARET HACMİ ARTACAK

Basın toplantısının ardından iki Başbakan ortak bildiriye imza attı. Bildiride şöyle denildi:
İki taraf, bölgesel barış, istikrar ve refahı daha da artıracak ve bölgenin ekonomik büyümesini hızlandıracak, aralarındaki işbirliğinin yapısal çerçevesi için karşılıklı saygı, güven, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinin temel rolünü kabul etmektedir. Taraflar, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirilmeye ve aralarındaki ilave işbirliği alanları açmaya kararlıdır.
Karşılıklı ticaret hacmindeki ve ekonomik işbirliğindeki artış ışığında, iki ülke ekonomik ve ticari işbirliğini daha da güçlendirmek için gerekli tedbirleri almak hususunda mutabık kalmışlardır.
Türkiye ve Yunanistan, enerji alanında ve bilhassa doğalgaz boru hatları ve elektrik enterkoneksiyon ağları konusunda ikili ve bölgesel işbirliğini daha da geliştirilmeyi hedeflemektedir.
Turizm alanında işbirliği her iki ülke için büyük önemdedir. Ortak projeler üzerinde çalışılması ve önemli denizaşırı pazarların hedeflenmesi güçlü bir şekilde teşvik edilmelidir.
Taraflar, zor ve karmaşık sorunlar yaratan yasadışı göçle mücadele ve Türk-Yunan Geri Kabul Protokolü'nün etkili, etken ve süratli uygulanmasını teminine yönelik çabaların artırılması hususundaki mutabakatlarını yinelemektedir. Her iki ülke ayrıca, karşılıklı yetkili makamları arasındaki işbirliğini geliştirerek, insan ticareti ve organize suçlarla mücadele çerçevesindeki çabalarının artırılması hususunda anlaşmaktadır.

SURİYE VE IRAK KAYNAKLI TERÖRE VURGU

Uluslararası işbirliği, tüm şekilleri ve tezahürleriyle terörizm belasıyla mücadelede tesirlidir; bu amaçla, iki ülke Suriye ve Irak'taki durumdan kaynaklanan terörist tehditle mücadeleye yönelik küresel koalisyon çerçevesi de dahil olmak üzere, geniş bölgenin istikrarı için bu büyük sınamaya karşılık verilmesi amacıyla işbirliğinin artırılması yönündeki kararlılıklarını yinelemektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bir dönem açmaya hazırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN