Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkkuşu ilk uçuş için gün sayıyor

THK Uçak İmalat A.Ş.'nin ilk projesi olan Tandem Spor Uçak Tasarım ve Üretimi Projesi kapsamında tasarım ve üretimi yapılan "Türkkuşu" ilk uçuşu için gün sayıyor.

Giriş Tarihi: 8.12.2014 15:13
Türkkuşu ilk uçuş için gün sayıyor
2 kişilik tandem, alttan kanatlı, hafif ve dayanıklı bir malzeme olan "pre-preg carbon malzemeden üretilen bir hafif spor uçak olan Türkkuşu, ilk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. Türkkuşu'nun uçuşa hazır olduğunu ifade eden firma yetkilileri, 2014 yılının son günlerinde ilk uçuşu gerçekleştireceklerini kaydetti. Avrupa Birliği Havacılık Otoritesi'ne (EASA) bağlı Alman Havacılık Otoritesi (LBA) tarafından "ön uçuş iznini alındığını belirten yetkililer, üretim bandında ve sonrasında testleri yapılan Türkkuşu'nun LBA tarafından onayladığını kaydetti. Uçak satışlarının da başladığını ifade eden firma yetkilileri, iki adet kesin sipariş aldıklarını ve görüşmelerin devam ettiğini belirttiler.

Uçakta kullanılan her parçanın yerli olmasına gayret ettiklerini de belirten yetkililer, yerli firmalar ile tedarik zincirlerini kurduklarını ifade ettiler.

YÜZDE 80 YERLİ SANAYİ

Uzun yıllar yurt dışında Eads ve Eurofighter gibi önemli şirketlerde çalışan Aydoğan Koç'un havacılık tecrübesini Türkiye'ye aktarmak için Aralık 2011'de Etimesgut'ta kurduğu THK Uçak İmalat A.Ş'nin ürettiği Türkkuşu T19-A, Türkiye'nin ilk yerli spor uçağı olacak. Kullanılan parça ve komponentlerin yaklaşık yüzde 80'i yerli sanayiden karşılanan Türkkuşu'nda Rotax motor kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkkuşu ilk uçuş için gün sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN