Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki darbe girişimi arası 'yı dinlediler

lu ihanetinde şok bir detay daha: darbe girişimlerine zirvedeki tepkileri öğrenmek isteyen paralel çete 22 Aralık'ta 'nın kriptolu telefonunu da dinledi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
İki darbe girişimi arası MGK'yı dinlediler
İlk kez SABAH'ın gündeme getirdiği lu telefon ihanetinde yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların paralel yapı tarafından dinlenmesine ilişkin yürütülen soruşturmada, Milli Güvenlik Kurulu'na () ait kriptolu telefonun 22 Aralık 2013 günü kayıt altına alınmaya başlandığı tespit edildi. Savcılık hazırlanan bilirkişi raporu üzerinde çalışma yaparken MGK'nın dinlemeye alındığı tarihleri tespit etti.

25 ARALIK HAZIRLIĞI
Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık tarafından yürütülen kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin soruşturmada yeni tespitler ortaya çıktı. 17 - 25 Aralık darbe girişimini gerçekleştiren paralel yapının, operasyonu sonrasında devletin zirvesinin bu darbe girişimine nasıl tepki vereceğini öğrenmek ve 25 Aralık darbesini gerçekleştirmek için MGK'nın kriptolu telefonunu 22 Aralık 2013 tarihinde dinlemeye aldığı belirlendi. MGK'nın telefonu dinlemeye alındıktan 4 gün sonra da, 26 Aralık tarihli MGK toplantısı yapıldı. MGK kriptolu telefonuyla ilgili dinlemenin MGK toplantısı sırasında da devam ettiği belirlendi.

8 KİŞİLİK HEYET İNCELEDİ
TİB'de yapılan casusluk dinlemelerine karşı "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini kayıt altına almak, Siyasi ve Askeri Casusluk"tan yürütülen soruşturmada 8 kişilik bilirkişi aylar süren geceli gündüzlü çalışmaları sonrasında, elde ettikleri verileri savcıya sunmuştu. Savcılık devletin zirvesi, dış operasyonlar ve MGK'nın da aralarında bulunduğu devletin kritik kişi ve kurumlarının kullandığı kriptolu telefonların neden hangi tarihte dinlemeye alındığına ilişkin çalışma yürüttü. Dinlenen kişiler ve o tarihlerde yaşanan gelişmeleri bir araya getirerek değerlendirmelerde bulundu.
ERDOĞAN, 42 KEZ DİNLENDİ

TİB casuslarının fark edilmemek için farklı yöntemler denediği de ortaya çıktı. Bir telefon üzerinden tam 21 ay dinlenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 4 ayrı telefon üzerinden 42 giriş yapılarak aylarca dinlendiği ortaya çıktı. Dinleme talimatlarının sürekli yenilendiği ve böylelikle yapılan diğer dinlemelerle dikkat çekmemek için bu yöntemin kullanıldığı öğrenildi.

ÖZEL PAŞA'YA BİR YIL TAKİP
Dinlemeye alınan telefonlar arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e ait kriptolu telefonla ilgili 4 kez dinlenme talimatı verildi. Her bir talimat 3 aylık periyotları kapsadığından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in toplamda bir yıl dinlendiği anlaşılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 7 kez, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ise 3 dinleme talimatı ile 9 ay dinlenme kapsamına girdiği, Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında 14 kez dinlenme talimatı verildiği tespit edilmişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın telefonu için 5 kez, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın telefonu için 6 kez dinleme talimatı bulunuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki darbe girişimi arası MGK'yı dinlediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN