İmralı taslağına 'öncelik' ayarı

HDP heyeti İmralı'nın taslağını sundu. 'Asayiş, çekilme' önceliğinin altı çizilen çözüm zirvesinde, taslağın buna göre güncellenmesi öngörüldü

Giriş Tarihi: 9.12.2014
İmralı taslağına 'öncelik' ayarı

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında hafta sonu yapılan çözüm zirvesinin ardından sürece ilişkin trafik devam ediyor. HDP heyeti dün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya geldi. Yaklaşık iki saat süren toplantıya ilk kez DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de katıldı. Görüşmede, İmralı'da Öcalan'ın hazırladığı eylem planına ilişkin taslak, sürece yönelik beklentiler değerlendirildi. "Süreçten maksat terörün son bulması, silahların bırakılmasıdır" diyen Başbakan Yardımcısı Akdoğan, dünkü görüşmede bir kez daha hükümetin önceliklerini sıraladı. Asayiş olaylarına göz yumulamayacağı, örgütün Türkiye'deki eylemlerine son vermesi gerektiğinin altı çizildi. HDP heyeti ise kamu düzeni konusuna "asayiş" olarak bakılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

SÜRECİN KARAKUTUSU 'DİCLE'
Hükümet ile HDP arasında çözüm trafiği hızlanırken, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle dönüş planının kara kutusu oluyor. Edinilen bilgiye göre, Abdullah Öcalan, sürecin yol haritası üzerinde çalışma yetkisi için 21 yıl aradan sonra ilk kez görüştüğü Dicle'yi görevlendirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı taslağına 'öncelik' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN