Türkiye'nin en iyi haber sitesi

65 ilde 3 bin 27 polise Paralel soruşturması

İşte Emniyet ve Jandarma'ya sızan Paralel Yapı unsurlarına karşı verilen mücadelede soruşturmanın bilançosu

Giriş Tarihi: 10.12.2014
65 ilde 3 bin 27 polise Paralel soruşturması
17 ve 25 Aralık operasyonları ile devlet içindeki varlıkları su üstüne çıkan ve bir yıla yakın bir süredir hükümetin büyük bir mücadele verdiği paralel yapının Emniyet ve jandarma ayağına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

931 MÜFETTİŞ GÖREVLİ
Sadece 17 Aralık değil Ergenekon, Balyoz, casusluk davaları gibi kamuoyunun yakından takip ettiği birçok dosyada kurdukları komplolar tek tek ortaya çıkmaya başlayan paralel yapının, Emniyet ve jandarmadaki örgütlenmesinin çözülmesi için 931 müfettiş çalışmalarını sürdürüyor. Başbakanlık'tan 1, İçişleri Bakanlığı'ndan 61, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 3, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 866 müfettiş harıl harıl paralel yapıya mensup polis ve jandarmanın devlete verdiği zararı ortaya çıkarmak için çalışıyor. Yapılan soruşturmalarda suça bulaştığı görülenler mahkemeye gönderiliyor. 931 müfettiş paralel yapıya ilişkin iddiaları araştırmak için toplam 65 ilde çalışmalarını sürdürüyor. Buralardaki vatandaş ya da personelden gelen iddialar soruşturuluyor. Belgeler, kayıtlar, görüntüler inceleniyor. Polis ile ilgili 460, jandarmadaki 2 olay ile ilgili soruşturma yürütülüyor. Bunlardan 264'ü ile ilgili çalışmalar tamamlandı, 198 soruşturma ise devam ediyor. Hakkında soruşturma açılan polis ve jandarmanın sayısı olayın vahametini daha da iyi ortaya koyuyor. Paralel yapı ile bağlantılı olarak suç işlediği yönünde şüphe olan 3 bin 27 polis, 8 jandarma hakkında yapılan soruşturmalar tamamlandı ya da devam ediyor.

BİN 700 SUÇ DUYURUSU

Bugüne kadar bin 697 polis, 8 jandarma olmak üzere toplam bin 705 güvenlik mensubu hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu. Bunların sonucunda 45 polis tutuklandı.

BİN 305 DİSİPLİN CEZASI
Bin 300 polis, 5 jandarma hakkında yapılan soruşturmalar sonrasında disiplin cezası verildi. 481 polis, 13 jandarma hakkında görevden uzaklaştırma kararı verildi. 538 polis hakkında ihraç talebi bulunuyor. Yapılan çalışmalar sonrasında bunlardan 163'ü ile ilgili ihraç cezası verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
65 ilde 3 bin 27 polise Paralel soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN