Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP heyeti silahsızlanma zirvesi için Kandil'e gitti

HDP heyeti silahsızlanma zirvesi için Kandil'e gitti
HDP heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Çözüm Kurulu üyeleri ile yaptıkları görüşmenin ardından Kandil'e gitti. İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yer almadığı heyete DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle katıldı. Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Öcalan'ın hazırladığı taslak ve hükümetin sürece dair tutumunu ele alacağız" dedi. Kandil zirvesinde, Öcalan'ın nevruza kadar çözümün sağlanabileceği mesajına paralel hazırladığı eylem planı değerlendirilecek. Kandil'de de ilk kez silah bırakmaya yönelik 4-5 aylık takvim görüşülecek.

YASAL GÜVENCE İSTİYOR
Örgüt yöneticileri de Öcalan gibi öncelikli dönüş için yasal güvence istiyor. Heyet Kandil dönüşü hükümet yetkilileriyle görütştükten sonra İmralı'ya gidecek. Hükümet de gerekli adımları atacak. Belirli bir süre içinde silahı bırakıp teslim olanlar hakkında yakalama emrinin kaldırılması öncelikli seçenekler arasında bulunuyor. Silahsızlanmanın ardından PKK'lı bazı isimlere siyaset yapma olanağı sağlanacak. Öte yandan İmralı'ya yeni yıldan önce yeni mahkûmların gitmesi bekleniyor.

HASTA HÜKÜMLÜLERE EK MADDE
Çözüm süreci kapsamında hasta mahkûmların tahliyesi konusunda "canlı bomba olarak kullanılmaları riski" nedeniyle adım atılmamıştı. Sorunun tahliye sonrası takip ve kontrol mekanizmasıyla çözülebileceği görüşünün ortaya çıkması üzerine TCK'ya madde eklenmesine karar verildi. Düzenleme kısa süre içinde Bakanlar Kurulu gündemine gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP heyeti silahsızlanma zirvesi için Kandil'e gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN