Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokağa çağırmak kabul edilemez

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Atalay: Vatandaşı, milleti sokağa çağırmak kabul edilemez. Bunlar yine eski alışkanlıklardır. Siyaseti şiddetin gölgesinde yürütme heveslerinin tezahürleridir

Giriş Tarihi: 11.12.2014
Sokağa çağırmak kabul edilemez
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Güvenlik paketini sokakta engelleriz" sözleri ile insanları sokağa çağıran yeni açıklaması tepki ile karşılandı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, demokratik bir ülkede insanların beğenmediği fikirler, yasa, teklif ve tasarılarının bulunabileceğini belirterek, "Bunları protesto etmek, beğenmediğini ortaya koymak, itiraz etmek ihtiyacını duyabilirler. Sokağa çıkmak gerekiyor olabilir. Ama bütün bunları yaparken kanunların dışına çıkmamak lazım. Kısa bir süre evvel yaşadığımız ve çok sayıda vatandaşımızın hayatına mal olan, çok sayıda vatandaşımızın can ve mal emniyetini tehdit etmiş yol ve yöntemlere tevessül edilirse, bu kati suretle demokraside himaye görmez ve anlayışla da karşılanmaz" dedi. Demirtaş'ın çağrısının kabul edilemez olduğunu belirten Atalay, şunları söyledi: "Meclis'e bir tasarı, teklif geliyorsa, Meclis içinde muhalefetini yapar ve mücadelesini orada verir. Meclis'te yasalarla ilgili muhalefet partilerine tanınan imkânlar çok fazladır. Bunun yerine, vatandaşı, milleti sokağa çağırmak kabul edilemez. Bu siyasetçi tutumu değildir, demokrat bir siyasetçiye hiç yakışmaz. Bunlar yine eski alışkanlıklardır. Siyaseti şiddetin gölgesinde yürütme heveslerinin tezahürleridir."

HAMZAÇEBİ: PARLAMENTO'DA MÜCADELE

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de, "Demirtaş sokağa çağrı yapmışsa yanlış yapmıştır ancak Başbakan'ın, bir muhalefet partisi mensubunu tehdit etmesini de kesinlikle yanlış buluyorum" diye değerlendirdi. Hamzaçebi "CHP, yasal düzenlemeye karşı Parlamento zemininde her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz. Yasaya karşı çözüm olarak sokağı gösterme düşüncemiz bulunmuyor" dedi.

KANDİL TAKVİME UYMA SÖZÜ VERDİ
Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sırrı Süreyya Önder, Kandil'e giden heyetin döndüğünü belirterek, "Hükümet, Öcalan'ın demokrasi manifestosu niteliğindeki demokratik müzakere taslağının gereğini yerine getirirse, KCK da buna güç vereceğini, uyacağını beyan ediyor" dedi. Önder, Öcalan'ın demokratik müzakere taslağını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

"CHP, PARALEL YAPI'NIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Atalay, CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç'un gündeme getirdiği 'KPSS' iddialarıyla ilgili sert açıklamalarda bulundu. Koç'un, hükümete yönelik usulsüz atamalara ilişkin iddiaların, paralel yapı tarafından servis edildiğini ve gerçekle ilgisi olmadığını belirten Atalay, "CHP'nin sözcüsü paralel yapının sözcülüğünü yapıyor" dedi. Genel merkez binasında gündeme ilişkin düzenlendiği basın toplantısında konuşan Atalay şu mesajları verdi:

İDDİALAR YALAN:
CHP bir yılı aşkın bir süredir Paralel Yapı'nın papağanlığını yapıyor. İddiaların hepsi yalan, iftira ve düzmecedir. CHP'li belediyeler yeni dönemde istisnai kadrodan 150 atama yapmıştır.

DOSYA PARALELDEN:
İşin aslının paralel yapının CHP'ye bir dosya götürdüğünü kaydeden Atalay, 'İşte bu açıklanan dosya ve CHP'nin sözcüsü paralel yapının sözcülüğünü yapıyor. Adeta papağanlığını yapıyor. Zaten bir yıldır CHP paralel yapının tam sözcülüğünü yapıyor. Doğrusu bu sözcüye paralel yapının sözcülüğünü yaptığı için yazık diyorum.

KORKULARI VAR:
Bu dosyayı CHP'ye verenlerin esas korkusu KPSS yolsuzluklarıyla ilgili biliyorsunuz yargıda davalar var. Bunlardan birisi sona doğru gidiyor diye duyuyorum. KPSS ile ilgili konuları gündeme getirmeleri bunların telaşıdır ve buradan gelecek sonuçlardır. Ama korkunun ecele faydası yok.

'600 BİN MEMUR KPSS İLE ATANDI'
AK Parti hükümetleri döneminde 600 binin üzerinde memur ataması yapıldığını vurgulayan Atalay, "Bu milletin adalet duygusunu da çok rahatlattı. Burada bir adalet var, ben de ona güveniyorum. Onlar bunu da çarpıtıyorlar. Bu kısmıyla ÖSYM ilgileniyor" şeklinde konuştu.

'BEN ŞİDDET ÇAĞRISI YAPMADIM' DEDİ
Demirtaş , daha önce de Kobani olaylarını bahane ederek, halkı sokağa çağırmış, 6-8 Ekim'de meydana gelen eylemlerde onlarca masum insan katledilmişti. Yeniden sokağı adres gösteren Demirtaş, açıklamasında "şiddet çağrısı yapmadığını" savundu. AB Parlamentosu'nda Kürt Konferansı'nda konuşan Demirtaş, "Yaptığım değerlendirmede asla ne şiddet çağrısı, ne buna teşvik vardır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokağa çağırmak kabul edilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN