duruşmaya katılmadı

Bolu Cumhuriyet Savcısı hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "‘Sonun Kaddafi gibi olacak" sözleriyle hakaret etmekten dolayı açılan dava görülmeye başlandı.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 14:01 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 15:24
Zekeriya Öz duruşmaya katılmadı
Bolu Cumhuriyet Başsavcısı hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "'Sonun Kaddafi gibi olacak" şeklinde ifadelerle hakaret ettiği iddiasıyla Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek tarafından açılan dava bugün görülmeye başlandı.

Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya ve Burhanettin Sevencan katıldı. Davada şüpheli sıfatıyla yargılanan Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ve avukatı ise yazılı mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Savcı Öz'ün mahkeme heyetine bir dilekçe sunarak savunmasını yazılı olarak yapmak istediğini belirttiği öğrenildi. Dava şüpheli sıfatıyla yargılanan Zekeriya Öz'ün yazılı savunmasının alınması ve diğer evrakların tamamlanması amacıyla 5 Şubat 2015 tarihine ertelendi.

Halen Bolu Adliyesi'nde görev yapan Savcı Zekeriya Öz hakkında hakaret ve tehdit iddiasıyla açılan davanın Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek tarafından hazırlanan iddianamesinde, 'Kamuoyunda Ergenekon, Balyoz ve 17 Aralık soruşturmalarının savcısı olarak bilinen ve halen Bolu Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan şüpheli Zekeriya Öz hakkında çeşitli tarihlerde twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımlar ile dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı isim zikrettirmeksizin tehdit ve hakaret içeren sözler sarf ettiği ayrıca yaptığı paylaşımlar ile hırsız, rüşvetçi, ihaleye fesat karıştıran, devletin parasını çalan ve benzeri sözleri sarf ederek mağdurun onur, şeref ve saygınlığını rencide edici tutum ve davranışlarda bulunduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple şüphelinin kamu görevlisine karşı hakaret ve tehdit suçlarını işlediği kanaatiyle cezalandırılması talep edilmektedir' ifadeleri yer aldı.


SAVCI ÖZ'DEN DUBAİ'DE KRAL TATİL

ZEKERİYA ÖZ'ÜN BEŞ YILDIZLI TATİLİNİN BELGELERİ

ZEKERİYA ÖZ ONU BİLE DİNLETMİŞ - TIKLAYIN


Öte yandan duruşma sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya tarafından yapılan açıklamada, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde twitter sosyal medya ortamından kendisine hakarette bulunan ve tehdit eden Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile ilgili, HSYK kanunundan kaynaklanan şahsi suçlarda en yakın ağır ceza mahkemesi olan Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın duruşmasına girdik. Kendisi savunma için süre istediğinden ve henüz talimat cevabı gelmediğinden 5 Şubat tarihine duruşma ertelendi. Usul bu şekildedir. Çünkü Hakimler ve Savcılar Kanunu gereğince bir hakim veya cumhuriyet savcısının şahsi suçuna en yakın ağır ceza mahkemesinde bakılır. O sebeple Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı ve davanın yargı süreci yürütülüyor. Bu aşamada da söylenecek başka bir şey yoktur. Çünkü yargılamanın içeriği ile ilgili konuşmak çok doğru değil. Zekeriya Öz'ün duruşmaya katılmaması ile ilgili söyleyeceğimiz bir şey yok. Kendisi mahkemeye yazılı savunma yapmak için süre istediğini beyan etmiş mahkemenin huzurunda. Bu konuda bizim diyeceğimiz bir şey yok. O mahkemenin takdiridir' ifadelerini kullandı.


TWITTER'DA ZEKERİYA ÖZ BOMBALARI- TIKLAYIN

SAVCI ÖZ'ÜN ADLİYEDE PARALEL ODASI BULUNDU - TIKLAYIN

ZEKERİYA ÖZ'ÜN DOKUNULMAZLIĞI KALKTI -TIKLAYIN

ZEKERİYA ÖZ'DEN ALBAY'A ŞOK İTİRAF

ERDOĞAN'DAN SAVCI ÖZ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

ZEKERİYA ÖZ GAZETECİYE SALDIRDI! İŞTE O ANLAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zekeriya Öz duruşmaya katılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN