Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşkence kabul edilemez

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Şeffaflık, yapılan işkenceyi mazur göstermez. Dışişleri Bakanlığı: Ağır insan hakları ihlali... Sorumlular adalet önüne çıkarılmalı

Giriş Tarihi: 12.12.2014
İşkence kabul edilemez
CIA'in 11 Eylül saldırılarından sonra 2001-2009 yıllarını kapsayan terör şüphelilerinden bilgi almak amaçlı sorgulama yöntemlerine dair raporda, ağır işkence yöntemlerinin ortaya çıkmasının ardından, Ankara'dan tepkiler yükseliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Senatosu İstihbarat Daimi Komitesi tarafından hazırlanan ve Salı günü yayımlanan kapsamlı rapora ilişkin, "Şeffaflık önemli ancak bu yapılan işkenceyi mazur göstermez" dedi. Çavuşoğlu, Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, "ABD Senatosu'nun raporu işkence gören şüpheliler arasında Türk vatandaşları olup olmadığı yönünde inceleniyor mu?" sorusuna, şu cevabı verdi: "5000 sayfalık bir rapor. Açıklanan raporu içinde işkence gören Türk vatandaşları var mı diye dikkatle inceliyoruz. Diğer taraftan, rapora baktığımız zaman gerçekten kabul edilemez ve insanlık dışı muamele ve işkence görülüyor. Şeffaflık önemli ama bu faktör yapılan işkenceyi mazur göstermez. Bunlar insanlık dışı muamelelerdir."

HESAP VERİLMELİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise raporun kamuoyuyla paylaşılmasının şeffaflık adına olumlu bir adım olmakla birlikte, uygulamaların "Kabul edilemez" olduğu vurgulandı. Açıklamada, "Raporun ortaya koyduğu çerçevede yerleşik evrensel normları hiçe sayarak demokratik uygulamaların ve kanunların dışına çıkanların adalet önünde hesap vermelerinin sağlanması, bu tür ihlallerin tekrarının önüne geçilmesi açısından gereklidir." ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşkence kabul edilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN