Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'dan Türkiye'ye tam destek!

İki günlük resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Matteo Renzi,Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine destek verdiklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 12.12.2014 10:14 Güncelleme Tarihi: 12.12.2014 10:26
İtalya'dan Türkiye'ye tam destek!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, iki günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Matteo Renzi'yi ağırladı. Başbakanlık Resmi Bina'da başbaşa görüşen iki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.Başbakan Davutoğlu, toplantıda, Türkiye ve İtalya'nın iki müttefik ülke olarak çok zengin bir gündemde ortak bir perspektife sahip olduğunu vuruguladı.

Türkiye'nin 4. önemli ticari ortağı olan İtalya ile işbirliğinin son yıllarda daha da geliştiğini ifade eden Davutoğlu, ortak kabine toplantısı şeklinde bir mekanizma başlattıklarını anımsatarak, bu toplantıların üçüncüsünü de Türkiye'de yapmayı planladıklarını kaydetti. Davutoğlu, Renzi ile Türk-İtalyan üniversitesi kurma fikrini paylaştıklarını da dile getirdi.

AB STRATEJİK HEDEFİMİZ

Başbakan Davutoğlu, görüşmede AB üyeliği konusunda İtalya'nın Türkiye'ye verdiği destek dolayısıyla teşekkür ettiğini ettiğini de kaydetti. Bir İtalyan gazetecinin AB ülkelerindeki ekonomik krizlere atıfta bulunarak "AB'ye üye olmak hala Türkiye'nin çıkarına mı" şeklinde bir soru yöneltmesi üzerine de Davutoğlu, "Türkiye'nin AB'ye üyeliği Türkiye için stratejik bir konudur. Türkiye Avrupa'nın ayrılmaz bir parçasıdır ve AB hedefinde bu anlamda herhangi bir değişiklik olmamıştır" cevabını verdi.

Kıbrıs ve Suriye konularını detaylı bir şekilde ele aldıklarını kaydeden Başbakan Davutoğlu, Akdeniz'de illegal göç ve mülteciler konusunda ortak çalışma yapılması konusunda da mutabık kaldıklarını bildirdi. Libya meselesini de görüştüklerini anlatan Davutoğlu, "Libya'da bütün tarafların katıldığı, kuşatıcı bir uzlaşma süreci olması için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.

FASILLARIN AÇILMASINI İSTEYECEĞİM

Konuk Başbakan da AB'nin Türkiye'ye kapılarını çok daha kararlı bir şekilde açması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Renzi, "13 Ocak'ta AB dönem başkanlığını devrederken yapacağım son konuşmada da 2015'te yeni fasılların açılması ve AB'nin Türkiye'yi de içine alacak şekilde genişlemesi için İtalya'nın kararlılığını teyit edeceğim." İtalya'nın Suriye krizinin çözümü için somut adımlar atmaya çalıştığını vurgulayan Renzi, "İtalya ve Türkiye de bu çerçevede önemli görevler üstlenebilir" dedi.

ERDOĞAN'LA 1.5 SAATLİK GÖRÜŞME


Konuk Başbakan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basına kapalı kabul, bir buçuk saat sürdü. Davutoğlu ve Renzi bugün İstanbul'da İş Konseyi toplantısına katılacak. İki lider daha sonra İstanbul-İzmir Otoyolu Körfez Geçiş Projesi'ni yerinde inceleyecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'dan Türkiye'ye tam destek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN