Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özerklik ve af gündemde değil'

Başbakan Davutoğlu, gündeme gelmeyen konuları, gündemdeymiş gibi ele almanın çözüm sürecine zarar vereceğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
'Özerklik ve af gündemde değil'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'lilerin 'özerklik' ve 'genel af' açıklamalarını değerlendirerek, "Ne genel af, ne özerklik gibi konular gündeme gelmemiştir. Gündeme gelmemiş konuları sanki gündemdeymiş gibi ele almak tartışmak sürece zarar verir" dedi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi ağırlayan Davutoğlu, ortak basın toplantısındaki sorular üzerine şunları söyledi:

ŞİDDET DİLİNDEN UZAK DURULMALI:
İki şeyden uzak durulması lazım; Birisi her ne surette olursa olsun şiddet dilinden, nefret dilinden uzak durulması lazım. İç güvenlik reformu özgürlüklerin korunması içindir. Toplantı ve gösteri yapma hakkı herkesin hakkıdır. Bu hakkı sağlamak devletin görevi. Herkes barışçıl gösteri yapabilir. İstediği kadar kişiyi toplayıp görüşlerini ifade edebilir. Ama şiddete başvurduğu andan itibaren bu bir suçtur. Yeni yasada da toplantı ve gösteri yürüyüşleri teminat altına alınıyor. Dolayısıyla bu süreçte başarı isteniyorsa ki hepimiz için çözüm süreci asli bir süreçtir, iç barışımız için önemlidir, geleceğimiz için önemlidir.

MESAFE ALINDIĞINDA BİLGİ VERİRİZ:
Yapılan görüşmelerle ilgili basına çok fazla yorumda bulunmak doğru bir yöntem değil. Her görüşmeden sonra sürekli gündemi meşgul edecek yorumlar yapmak yerine önemli olan, neticeye odaklanmak. Bahsettiğiniz konular kesinlikle görüşmeler esnasında gündeme gelmemiştir. Ne genel af, ne özerklik gibi konular. Dolayısıyla gündeme gelmemiş konuları sanki gündemdeymiş gibi ele almak tartışmak bunlar sürece zarar verir. Hepimizin öncelikle iç barışı sağlayacak ve bütün toplumda genel kabul görecek şekilde bu süreci benimsetecek bir yöntemde mutabık kalmamız lazım. Bu süreçte başarı isteniyorsa, iç barışımız için önemlidir, şiddet dilinden herkesin uzak durması lazımdır.

LOKOMOTİF-VAGON İLİŞKİMİZ YOK:
Türkiye'nin AB'ye üyeliği stratejik bir konudur. Türkiye, AB'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı gemideyiz. Lokomotif- vagon ilişkimiz yok. İlişkilerimiz 'eşitler' ilişkisidir. Türkiye'nin AB'ye üyeliği herkese kazanç sağlayacak bir üyeliktir.

TÜRK -İTALYAN ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

İKİ KÖKLÜ İMPARATORLUK:
Türk-İtalyan Üniversitesi kurulma fikrini de paylaştık. Böyle bir üniversitenin kurulması, tarihi iki köklü imparatorluk geleneğinin yeni nesillerini bir araya getirecektir. Türkiye ile İtalya iki dost, müttefik ülke olarak çok zengin bir gündemde ortak perspektife sahip. Bir gün, Avrupa'nın doğduğu Akdeniz medeniyetinin temsilcileri olarak Avrupa'da birlikte olacağız.

İTALYA'DAN TAM DESTEK
İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin Ankara'daki ilk durağı Anıtkabir oldu. Başbakan Davutoğlu tarafından Başbakanlık Merkez Bina'da törenle karşılanan Renzi, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdi. "Türkiye'nin üyelik süreci devam etmeli. Bunun başarıyla sonuçlanması için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu konuda destek vermeye, her türlü çabayı sarf etmeye, AB'nin Türkiye'ye kapılarını çok daha kararlı bir şekilde açması için çabalarımızı sarf etmeye devam edeceğiz" diye konuşan Renzi, Türkiye'yle yeni fasılların açılabileceğini vurguladı.

RENZİ'Yİ KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Görüşmede Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik süreci ve bölgesel konuların ele alındığı öğrenildi. Erdoğan'ın, İtalya'nın AB konusunda verdiği destekten duyulan memnuniyeti dile getirdiği ve bu desteğin devam etmesini istediği kaydedildi. Toplantıda Suriye konusu da ele alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özerklik ve af gündemde değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN