Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümrüklere 'paralel' hat çekip bilgi sızdırmışlar

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Gümrüklere 'paralel' hat çekip bilgi sızdırmışlar

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli: Bakanlığın bilgi işlem sisteminden dışarıya giden uçlar bulundu. Yazılımı hazırlayanlar açık pencere bırakmış. Bilgilerin kime servis edildiğini araştırıyoruz

Paralel Yapı'nın tüm bakanlıkların bilgi işlem merkezlerine eleman yerleştirip buradaki bilgileri başka yerlere aktırdığına ilişkin tartışmalar tüm hızıyla sürerken, çarpıcı bir açıklama da Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'den geldi. Canikli, bakanlık bilgisayar sisteminden dışarıya uç verildiğini ve tüm bilgilerin başka bir yere aktarıldığını söyledi. Canikli, bilgilerin kim tarafından ve nereye aktarıldığını soruşturduklarını kaydetti.
Parlamentoda bazı gazeteciler ile sohbet eden Canikli, bakanlık bilgisayar sisteminin dışarıdan izlendiği ve kopyalandığına ilişkin bazı iddiaların kendisine ulaştığını, bunun üzerine inceleme başlattığını bildirdi. Bakan Canikli, aylardır çalışmaların sürdüğünü, birkaç gün önce sonuçların kendisi ile paylaşıldığını bildirdi.

TÜBİTAK UZMANLARI TESPİT ETTİ
Çalışmayı bakanlık elemanları ve TÜBİTAK'tan uzmanların yaptığını belirten Canikli, sonuç hakkında şu bilgiyi verdi: "Yazılım programı hazırlanırken, sisteme dışarıdan müdahale edebilmek için açık pencere bırakıldığı saptandı. Bakanlığın bilgi işlem sisteminden dışarıya giden uçlar bulundu. Uçların kimlere ulaştığıyla ilgili araştırma halen sürüyor. Bakanlığın araştırmasında program yazılımı aşamasında 'Bilerek mi yapılmıştır yoksa yanlışlıkla da buna sebebiyet verilebilir mi' diye soruldu. İnceleme sonucunda bunun kesinlikte programı hazırlayanlar tarafından bilerek yapıldığı, açık pencere bırakıldığı ve bu pencereden bakanlığın bilgilerine ulaşmanın mümkün kılındığı tespit edildi." Araştırmanın ikinci aşamasına geçildiğini ifade eden Nurettin Canikli, "Şimdi yapanların kimler olduğuna ulaşılacak ve isimlendirme yapılacak" dedi. Canikli, yazılımı hazırlayan firma ile ilişki kesildiğini, kurum içindeki sorumlular bulunarak suç duyurusunda bulunulacaklarını ve işten el çektirileceklerini kaydetti.
Bakanlığın bilgilerinin hangilerinin kimlere servis edildiği ile ilgili araştırmanın sürdüğüne de dikkat çeken Bakan Canikli, "Şimdiye kadar yapılan tek saptama, yazılımı hazırlayan firmayla paylaşılan bir bilgi oldu. Bunun dışında nelerin kimlerle paylaşıldığı ayrıca araştırılıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrüklere 'paralel' hat çekip bilgi sızdırmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN