Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözaltındaki Ergüder'e aynı serideki bombalar soruldu

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Gözaltındaki Ergüder'e aynı serideki bombalar soruldu

Eski TEM Şube Müdürü Tufan Ergüder'e Tahşiye ve Ergenekon'daki aynı seriden bombalar soruldu. "Bilmiyorum" yanıtını veren Ergüder sorumluluğu şube müdürü ve soruşturma savcısına yükledi

Paralel örgütün 2010 yılında yaptığı Tahşiye operasyonunda ele geçirilen el bombası ve sis bombalarının, yine paralel örgüt tarafından yönetilen Ergenekon soruşturmasında ele geçirilen bombalarla aynı seriden olduğu ortaya çıktı. 14 Aralık'ta yapılan 'paralel yapı' operasyonda gözaltına alınan eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder'e İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nda yapılan sorgulama, Tahşiye ve Ergenekon soruşturmaları arasındaki çarpıcı bağlantıyı gözler önüne serdi.

BOMBALARIN SERİ NUMARASI AYNI

Paralel örgüt tarafından 2010'da yapılan Tahşiye operasyonu kapsamında Bahçelievler'de ele geçirilen el bombalarıyla aynı seriden olan başka bombalar bulunmasına rağmen herhangi bir delil araştırması yapılmadığı, sis bombalarının ise 'Ergenekon Terör Örgütü' soruşturması kapsamında ele geçirilen sis bombalarıyla aynı seriden olduğu ortaya çıktı. Savcılık, iki operasyonda ele geçirilen el bombalarının, aynı seriden olmalarına rağmen, neden kriminal inceleme yapılmadığını da sordu. Savcı, Ergüder'e Tahşiye operasyonunda ele geçen en önemli delil için araştırma yapılmamasının sebebi nedir? Bu konu ile ilgili çalışma yapılmaması hususunda talimat aldınız mı ya da verdiniz mi? diye sordu. Ergüder, seri numaraları çakışan bombalarla ilgili savcılık sorusuna, "Benim bu konuda herhangi bir bilgim yoktur. Konumum gereği bana sadece bilgi notları gelir. Soruşturmalar, savcının kontrolünde yürütülür" diye cevap verdi. Ergüder'e Tahşiye operasyonunda ele geçirilen sis bombaları da soruldu. MKE yapımı olan 1365-27-00-4080 seri nolu sarı renkli sis kutusunun, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında Beykoz Poyrazköy'de yapılan aramalarda ele geçirilen 1 adet sis kutusu ve Ankara Gölbaşı'nda İbrahim Şahin'le ilgili ele geçirilen krokiden sonra yapılan aramada bulunan 1 sarı renkli sis kutusu ile aynı seriden olduğu ifade edildi. Ergüder, bu soruya da "Bilgim yok" dedi.

SORUMLULUĞU BİRBİRLERİNE ATTILAR

Dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu da ifadesinde bombalarla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Operasyonun yapıldığı dönemde Hollanda'da dış görevde olduğunu ve kendisine yardımcısı Ertan Erçıktı'nın vekalet ettiğini söyleyen Ekizoğlu, "Onun için el koyma tutanaklarında Erçıktı'nın imzası bulunuyor" dedi. Ertan Erçıktı ise bombalarla ilgili sorulara cevaben; belgelerin altına imza attığını kabul ederek dönemin şube müdürü ve sorumlu il emniyet müdür yardımcısının konuya vakıf olduğunu düşünerek imza attığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözaltındaki Ergüder'e aynı serideki bombalar soruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN