İşte kumpası başlatan mektup

Tahşiyeciler'e paralel kumpasın çıkış noktası olan fakat kayıp olduğu belirtilen imzasız ihbar mektubuna, SABAH ulaştı. Mektup, Gülen'in Tahşiyecileri hedef gösterdiği vaazdan yalnızca 5 gün sonra yollanmış

Giriş Tarihi: 18.12.2014
İşte kumpası başlatan mektup
Tahşiyeciler isimli gruba kumpasın çıkış noktası olarak gösterilen ve kayıp denilen mektuba SABAH ulaştı. Takvimler 22 Ocak 2010'u gösterirken El Kaide örgütüne yönelik Türkiye çapında yapılan operasyonlarda 122 kişi gözaltına alınmıştı. Operasyon sonucu 11 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aralarında Mehmet Doğan hocanın da bulunduğu tam 11 kişi 17 ay tutuklu kalmıştı.

ARŞİVDE BULUNAMADI

2010'da Tahşiyeciler soruşturmasını başlatan imzasız, isimsiz ve tarihsiz ihbar mektubu olduğu belirtiliyor, hatta şüphelilere bu mektuptan sorular yöneltildiği dosyadan anlaşılıyordu. Fakat operasyon ve soruşturma sürecine dair emniyet ve adliyede oluşturulan arşiv kayıtlarında yapılan incelemelerde, söz konusu mektuba rastlanamadığı, mektubun yok olduğu iddia edildi. 11 Nisan 2009 günü emniyete geldiği ancak bugün hiçbir arşiv dosyasında bulunamadığı belirtilen ihbar mektubuyla ilgili durum, tutanak altına alınarak savcılığa bildirildi. Fethullah Gülen'in Tahşiyeciler'i hedef gösterdiği meşhur konuşmasından sadece 5 gün sonra yollanan ve uzun süredir de kayıp olduğu söylenen o mektuba SABAH ulaştı. 2 sayfalık mektup profesyonel bir elden çıkmış. Tahşiye grubuna mensup kişilerin haklarında ayrıntılı bilgiler verilen ve açıkça hedef gösterildikleri mektubun satır aralarında, adeta 'operasyon yapın' talimatı veriliyor.

POLİS JARGONU ÇOK NET

Mektupta Mehmet Doğan'dan başlanarak arkadaşlarının seceresi sıralanıyor. Tahşiyeciler'in El Kaide örgütü ile bağlantısı kurulmaya çalışılan mektupta; silahtan, bombadan ve şiddetten hiç bahsedilmemesi dikkat çekiyor. Tahşiyeciler'in sohbetlerinin, nerede ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin ayrıntısı ile anlatılan mektupta, gruba maddi yardımda bulunan işadamlarının isimleri zikrediliyor ve sohbetlerde Afganistan için para toplandığı ileri sürülüyor. Eski bir cemaat mensubu kimliği ile yazılmasına rağmen "Sayın Emniyet Müdürüm" diye başlayan mektup sanki emniyet ile daha önceden görüşülmüş, kurgulanmış, ardından da kaleme alınmış gibi izlenimi veriyor. Kimi uzmanlara göre ise mektup polis jargonu ile yazılmış... Mektupta emekli bir yüzbaşıdan bahsediliyor ve bu yüzbaşının Mehmet Doğan ile yakınlık kurmasından rahatsızlık dile getiriliyor. Tahşiyeciler'in lideri Mehmet Doğan'ın 2003'teki gibi sansasyonel bir olay ile mehdiliğini ilan edeceği ileri sürülerek, grup hedef tahtasına oturtuluyor. Mektupta Mehmet Doğan ile ilgili bir de CD gönderildiği belirtilen 'ihbarcı' ismini açıklamayacağı çünkü cemaat tarafından linç edilmekten korktuğu kaydediliyor.

TAHŞİYECİLER KİMDİR? NİYE OPERASYON YAPILMIŞTI

MEHMET NURİ TURAN: 'GÜLEN BİZİ HEDEF GÖSTERDİ

Fethullah Gülen'i ilk kez açığa düşüren o vaaz

KUMPASI İLK SABAH DUYURMUŞTU


İKİ DİZİNİN YÖNETMENİ VE YAPIMCISI GÖZALTINDABELGELERİ BÜYÜK OLARAK GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte kumpası başlatan mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN