Dersim müzesinde neler olacak?

Tunceli'de 1938 yılında yaşanan olaylardan sonra inşa edilen kışla binasının kent müzesine dönüştürülmesi için ilk adım atılıyor.

Giriş Tarihi: 22.12.2014 11:33 Güncelleme Tarihi: 22.12.2014 12:09
Dersim müzesinde neler olacak?
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli ziyaretinde gündeme getirdiği müze projesinin restorasyon ve düzenleme çalışmalarına Ocak ayında başlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon projesi hazırlanacak olan bina, yenilendikten sonra kent müzesi olarak hizmet verecek.

İŞTE DERSİM MÜZESİ'NE DÖNÜŞECEK O KIŞLA!

ÇALIŞMALAR OCAK AYINDA BAŞLIYOR

Tunceli'de 1936-37 yıllarında inşa edilen askeri kışla binası, 1938 yılında yaşanan Dersim olaylarında askeri üs olarak kullanıldı. 1950 yılına kadar askeri kışla olarak kullanılan bina, memur ve yoksul kişilerin kalması için lojmana dönüştü. 1990 yılından sonra sadece yoksul kişilerin ikamet ettiği bina, Başbakan Davutoğlu'nun Tunceli ziyaretinde yeniden gündeme geldi. Tunceli Dersim Kent Müzesi yapılması planlanan bina ile ilgili olarak, "Dersim'de eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı da Dersim Müzesi olacak. Bunun için 10 milyon Türk liralık ödeneğin talimatını verdik" diyen Başbakan Davutoğlu'nun sözlerinin ardından ilk somut adım atılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü restorasyon, teşhir tanzimi ve çevre düzenlemesi için 12 Ocak 2015 tarihinde ihaleye çıkıyor. İhalenin ardından bina içerisinde rölöve çalışması yapılarak restorasyon projesi hazırlanacak. İçerisindeki ailelerin tahliyesinden sonra bina tamamen yenilenecek. Kent Müzesi içerisinde, 1938 Dersim olayları sırasında hayatını kaybedenlere ait eşya, belgeler ve yöreye ait tarihi eserler ve Alevi ocaklarının belgeleri sergilenecek. Binanın zemin katında, yöresel hediyelik eşya satışı için kullanılacak butik dükkanlar, yöresel gıdaların satılacağı dükkanlar ve restoranlar yer alacak. Sergi salonları, arkeolojik kazı teşhir yerleri de yer alacak. Üç katlı binada sözlü tarih çalışmalarının yeraldığı kütüphane ve sergi salonu da olacak.

İŞTE DERSİM KATLİAMI VE SEYİT RIZA'NIN İDAMI - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dersim müzesinde neler olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN