Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel örgütün kaos çağrısına soldan iki destek

Giriş Tarihi: 22.12.2014 17:07 Güncelleme Tarihi: 22.12.2014 17:12
Paralel örgütün kaos çağrısına soldan iki destek

Paralel örgütün kaos çağrısına soldan iki destek geldi. Aralarında Doğu Perinçek, Hüsamettin Cindoruk, Nasuh Mahruki, Süheyl Batum, Şahin Mengü, Şükrü Sina Gürel, Ufuk Söylemez’in de bulunduğu 108 isim ‘Cumhuriyet çağrısı’ yaptı. "Gericiliğe ve faşizme karşı Haziran çağırıyor" başlığıyla toplanan Birleşik Haziran Hareketi ise dün yaptıkları toplantıda Gezi ruhunu yeniden hortlatma yemini yaptılar.

En önemli dinamiklerinden biri çözüm süreci ve barış olan Yeni Türkiye'yi eleştiren Cumhuriyetçiler, "Yurtta sulh Cihanda sulh" diyerek yeni bir bildiri yayınladı. Yurttaki barışa bile tahammül edemezken dünya barışını amaç edinen Cumhuriyetçilerin, "Vicdanlara ve akıllara sesleniyoruz" sözleriyle başlayan çağrısında, "Siyasetin kısır çekişmelerinde rol kapma yarışı içinde olanları uyarıyoruz" denildi.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler'in okuduğu bildiride şu ifadeler yer aldı:

KADERİMİZE EL KOYALIM

Atatürk'ün temellerini bilim ve aklın ışığında attığı Cumhuriyet, temel dayanağımızdır. Bu temelden aldığımız güçle kaderimize el koymak zorundayız. 'Yeni Türkiye' projesine karşı 'Yeniden Cumhuriyet' yürüyüşümüzü başlatmalıyız. Üçüncü bir dünya savaşına muhatap da ortak da olmak istemiyoruz. 'Yurtta barış dünyada barış' ilkesine sımsıkı sarılmalıyız.

CUMHURİYET İÇİN BULUŞTUK

Türkiye'yi çözülmeye sürükleyen her türlü girişimi, tarih önünde mahkûm etmeliyiz. Türkiye'yi çözülmeye sürükleyen ve bu gidişi önlemek için üstüne düşeni yapmakta acizlik gösteren siyaset dünyasını uyarıyoruz. Buna hiçbir koşulda onay da izin de vermeyeceğiz. Ülkemizin halkçı, milliyetçi ve devrimci birikiminden gelen siyasi partilerin, sendikaların, kitle örgütleriyle meslek kuruluşlarının mensuplarını, aynı duyarlılıkları paylaştığımız tüm yurttaşlarımızı, birlikte mücadeleye etmeye, Cumhuriyet'i yeniden kurmaya davet ediyoruz. Cumhuriyet için bir araya geldik. Büyük birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için mücadele edeceğiz."

İMZACILAR

Abdülhaluk Çay (Prof. Dr. / eski Devlet Bakanı), Ahmet Yavuz (Emekli General), Alaattin Sevim (Emekli Amiral), Ataol Behramoğlu (Prof. Dr. / Sanatçılar Girişimi Sözcüsü), Barlas Doğu (eski Milli Savunma Bakanı), Bedri Baykam (Sanatçı), Birgül Ayman Güler (Prof. Dr. / CHP Milletvekili), Can Ataklı (Gazeteci), Canan Arıtman (eski Milletvekili), Doğu Perinçek (Dr. / İşçi Partisi Genel Başkanı), Hüsamettin Cindoruk (Avukat / eski TBMM Başkanı), İsmet Sezgin (eski TBMM Başkanı), Kemal Anadol (eski İzmir Milletvekili, Yazar), Mehmet Atay (Sanatçı), Mehmet Faraç (Gazeteci), Müyesser Yıldız (Gazeteci/ Yazar), Kerem Doksat (Prof. Dr. / Psikolog), Namık Kemal Zeybek (eski Bakan), Nasuh Mahruki (Dağcı), Necla Arat (Prof. Dr. / eski CHP Milletvekili), Nihat Genç (Araştırmacı Yazar), Nur Serter (Prof. Dr. / CHP Milletvekili), Nusret Güner (Emekli Oramiral / eski Donanma Komutanı), Önay Alpago (Avukat / eski CHP Milletvekili, eski Devlet Bakanı), Süheyl Batum (Prof. Dr. / Milletvekili), Şahin Mengü (eski CHP Milletvekili), Şükrü Sina Gürel (Eski Bakan), Ufuk Söylemez (eski Devlet Bakanı), Ümit Zileli (Gazeteci), Yaşar Okuyan (eski Bakan), Zekeriya Beyaz, (Prof. Dr. / Marmara Ü. İlahiyat Fak. eski Dekanı)


GEZİCİLER AK PARTİ'Yİ DEVİRMEYE YEMİN ETTİLER

"Gericiliğe ve faşizme karşı Haziran çağırıyor" başlığıyla toplanan Birleşik Haziran Hareketi Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin ailelerini de buluşturdu.

Gezi olaylarının damga vurduğu etkinliklerde yine eylem çağrıları yapıldı, Gezi ruhunu devam ettirmek için ant içildi.

AK PARTİ'Yİ ALAŞAĞI ETMEK GÖREVİMİZ

İstanbul buluşmasında Taksim Dayanışması'ndan Avukat Can Atalay Berkin Elvan'ın ailesini alkışlatarak başladığı konuşmasında "AKP hükümetini alaşağı etme görevimizi açıkça beyan ediyoruz" diye konuştu.8 İLDE GEZİ TOPLANTISI

Birleşik Haziran Hareketi'nin Ankara, Giresun, Kars, Isparta, Çorum, Kocaeli, Karadeniz Ereğlisi forumları ve Trabzon'da Doğu Karadeniz buluşması yapıldı."Birleşik Haziran Hareketi"nin İstanbul'daki buluşması Bostancı Gösteri Merkezi'nde gerçekleşti. "Gericiliğe ve faşizme karşı Haziran çağırıyor" başlığıyla gerçekleştirilen etkinlikte, salonda Gezi'de ölenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankartlarla birlikte, kadın hakları, iş güvenliği ve taşeronlaşmaya karşı çeşitli pankartlar asıldı. "Berkin Elvan 15'inde bir fidan" , "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" , "Hükümet istifa" sloganlarının atıldığı, oyuncu Barış Atay ve gazeteci Ece Zereycan'ın sunuculuğunu yaptığı etkinlikte Gezi olaylarının görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel örgütün kaos çağrısına soldan iki destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN