Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Gülen açıklaması

Adalet Bakanı , hakkında yakalama kararı çıkan ve ABD'de yaşayan ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 23.12.2014 15:22 Güncelleme Tarihi: 23.12.2014 16:33
Bekir Bozdağ'dan Gülen açıklaması
'e yakalama kararı ile ilgili konuştu. Bakan Bozdağ 'Henüz bakanlığımıza gelen bir yazı yok' dedi. Bakan Bozdağ konunun ABD'nin gündeminde olduğunu da kaydetti.

Bozdağ yaptığı açıklamada şöyle konuştu; Bizim beklentimiz ABD'nin mevcut anlaşmalar kapsamında bir karar vermesidir. Henüz bakanlığa gelmiş bir yazı yok.

Adalet Bakanı Bozdağ, Yargıtay ve Danıştaya yeni seçilen üyelerin mazbata töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fethullah Gülen hakkındaki yakalama kararıyla ilgili sorular üzerine Bozdağ, "İstanbul Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu yakalama kararı Adalet Bakanlığına gelmedi. Geldikten sonra yasal çerçevede yapılması gereken işlemler yapılacaktır" dedi.

Kırmızı bülten çıkarılmasıyla ilgili prosedürün sorulması üzerine Bozdağ, bunların teknik konular olduğunu, üzerinde durmaya gerek olmadığını belirtti. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün, kırmızı bültenle görevli olduğunu belirten Bozdağ, şu bilgileri verdi:

"Herhangi bir hakim veya mahkeme yakalama kararı verdiği zaman bunlar Adalet Bakanlığına geliyor. Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğümüz konuyu yasalar çerçevesinde bir değerlendirmeye alıyor. Bu şekli bir değerlendirme. İşin özüne ilişkin bir değerlendirme yapması söz konusu değil. Ondan sonra İçişleri Bakanlığı Interpol Daire Başkanlığına yazılıyor. Onlar da bunu Paris'te Interpol'ün merkezine iletiyorlar. Onlar da kendileri bir değerlendirme yaptıktan sonra değerlendirmelerini üye ülkelerle paylaşıyorlar. İlgili yerlere gerekli bilgileri iletiyorlar. Sürecin işleyişi bu şekilde. Ancak henüz Bakanlığa gelmiş bir yazı yok."

Bakan Bozdağ, "ABD Gülen'i iade etmezse bu tür durumlarda neler devreye sokuluyor?" sorusuna karşılık da şunları söyledi: "Henüz gerçekleşmemiş konularla ilgili gerçekleşmiş gibi bir değerlendirme yapmayı doğru görmüyorum. Şu anda yakalama kararı bakanlığımıza henüz gelmedi. ABD'ye bu yönde resmi bir talep iletilmemiş oldu, iletilmediği için şimdiden ABD yerine geçerek benim bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Bu değerlendirme ABD'ye aittir, kendi hukukları çerçevesinde elbette onu değerlendirecektir. Bizim beklentimiz sadece Türkiye ile Amerika arasında mevcut bulunan anlaşmalar ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir karar vermesidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bekir Bozdağ'dan Gülen açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN