Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu'ndan Arasta Çarşısı'nda dua

Giriş Tarihi: 24.12.2014 10:14 Güncelleme Tarihi: 24.12.2014 16:13
Başbakan Davutoğlu'ndan Arasta Çarşısı'nda dua

Edirne'de bulunan , sabah erken saatte esnafla birlikte kepenk açmadan önce Selimiye Arasta Çarşısı'nda dua etti.

Yunus Emre Arvas / Sabah.com.tr

Başbakan Davutoğlu, Osmanlı kültür ve geleneğinden günümüze yansıyan esnaf duası geleneğini 30 yıl aradan sonra ilk kez Tarihi Selimiye Arasta Çarşısı'nda bulunan esnaflarla birlikte yaptı.

Bugün Edirne'ye geçen , Osmanlı geleneği olan Selimiye Arasta Çarşısı'nda esnafla birlikte dua etti. Başbakan Davutoğlu'na eşi Sare Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da eşlik etti. Dua sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, 'Bütün esnafımıza hayırlı işler diliyorum. Bu güzel şehir başkent olduğunu her fırsatta göstermektedir. Fatih Sultan Mehmed Han'ın güzel geleneğini sürdürmek gurur verici bir adımdır. Ben de Edirne'ye geldiğimde bu güzel geleneği gördüğümde hep mutlu oldum. Bu sabah da Edirne'de güne güzel başlamak istedim. Aynı geleneği Türkiye'nin her yerinde ahi evran diyarında da gördük. Biz Anadolu topraklarına, Rumeli topraklarına güzel yerleri inşaa ettiğimiz gibi mimarı Selimiye'dir biz bu ahlakı fidan gibi diktik ve şimdi o çınar gibi oldu. Edirneliler dualarını hiç kesmediler. Açlığa, susuzluğa direndiler ama Edirne'yi teslim etmediler. Esnafımızın bu güzel duası aslında başlı başına bize bir ders verir. Bu geleneği sürdüren bütün Edirneli kardeşlerime teşekkür ediyoruz, geçmişte bize bu geleneği iletenlere de Allah rahmet eylesin. Allah rızkınızı bol ve helal eylesin. Allah hayırlı işler versin diyorum' dedi.

SELİMİYE ARASTA ÇARŞISI

III. Murat Selimiye camisine gelir sağlamak için Mimar Davut Ağa'ya yaptırtmıştır. 256 m. uzunluğunda, 73 kemerlidir. İçinde iki yanda 124 dükkân vardır. Evliya Çelebi, buranın 'Kavaflar Çarşısı" olduğunu yazar. Dua kubbesinde, burada dükkânı bulunanların her sabah, doğru iş yapacaklarını ant içtikleri ve dua ettikleri bilinir.

HABERİN VİDEOSU

ARASTA NEDİR

Arasta, çarşılarda aynı ürünü satan dükkânların bulunduğu bölüme verilen ad. İslam mimarisinin en önemli yapı çeşitlerinden biri olan külliyelerde sıklıkla yeralan arastalar, geçmişte geliri külliyenin içindeki camiye vakfedilen tek tip dükkânlardan oluşurken, günümüzde çoğu turistik olmak üzere çeşitli ürünler satan ve kira geliri hariç camilere gelir bırakmayan çeşitli dükkânlardan oluşur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan Arasta Çarşısı'nda dua
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN