Anayasa Mahkemesi'nden flaş karar

Giriş Tarihi: 25.12.2014 17:40 Güncelleme Tarihi: 25.12.2014 18:59
Anayasa Mahkemesi'nden flaş karar

Anayasa Mahkemesi, yargı paketinin bazı maddelerinin ve Passolig uygulamasının iptali isteminin esastan görüşülmesine karar verdi.

CHP, kamuoyunda ''yargı paketi'' olarak bilinen 6572 sayılı Hakim ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, davayla ilgili ilk incelemesini yaptı. Başvuruda bir eksiklik tespit etmeyen yüksek mahkeme heyeti, davayı daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak.

-İptali istenen hükümler

Başvuru dilekçesinde, Yargıtay Kanununun, Yargıtay Başsavcısının, başsavcı yardımcısı ve diğer yardımcılarının görevlere ve başka görevlere atanmalarına ilişkin yetkili merciye görüş bildirmesine ilişkin hükmünün yürürlükten kaldırılması, Yargıtay tetkik hakimlerinin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) atanması ve Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki, aramalara ilişkin "somut delillere dayalı kuvvetli" şüphe ibaresinin "makul" şüphe şeklinde değiştirilmesine ilişkin hükümlerin de aralarında bulunduğu bazı hükümlerin iptali isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa Mahkemesi'nden flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN