Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Basın özgürlüğüyle ilgisi yok'

Giriş Tarihi: 25.12.2014
'Basın özgürlüğüyle ilgisi yok'
CHP Parti Meclisi'nde (PM), parti yönetimini paralel yapıyla işbirliği yapmakla suçlayan İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Şişli Belediyesi'yle ilgili partiyi suçlayan Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi tartışmaya yol açtı. Aygün'ün CHP'den istifası beklenirken, Güler kararı eleştirdi.

'SEVİNDİRİ CİKARAR'
Güler, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Disipline sevk edilmesine gerekçe gösterilen CHP-cemaat ilişkisi konusunda daha önce defalarca açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Güler, "Madem ki PM böyle sevindirici bir karar aldı, 'böyle bir ittifakın ihtimali dahi kabul edilemez' dedi. Demek ki bundan sonra parti genel merkez yetkililerimiz bu tarz yapılara kalkan olma hatası yapmayacaklardır" diye konuştu. Birgül Ayman Güler, 14 Aralık operasyonuyla ilgili parti yönetiminden gelen 'basın özgürlüğüne darbe' açıklamalarının aksine operasyonun basın özgürlüğüyle ilgisinin olmadığını savundu. Güler, "Satışı 20 bin olan bir gazetenin 1 milyon küsur aboneye dağıtımı Türkiye'de sanıyorum başka örneği olmayan bir uygulamadır. Gerçekten basın özgürlüğü basın olmayı gerektirir öncelikle. Basın özgürlüğü gibi bir kutsal hakkın ardına saklanılarak iş yapılmasını reddettiğim için bu gazetelere yapılan baskınları basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmedim" ifadelerini kullandı.

VEKİLLERDEN TEPKİ

Disiplin kararına partinin ulusalcı isimlerinden Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu twitter'dan tepki gösterdi. Yılmaz "Yapılması gereken disipline vermek değil, tutarlı olmaktır. Genel merkez, tabanın duyarlılıklarını dikkate almalı" derken, Erdoğdu "Eğer disiplin yetkisi kullanılacaksa Şişli ve Beşiktaş belediyelerinden başlanmalı" diye yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Basın özgürlüğüyle ilgisi yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN