Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu ve El İbadi'den ortak açıklama

Irak Başbakanı El İbadi'yi kabul eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, ikili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 25.12.2014 17:15 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 00:08
Davutoğlu ve El İbadi'den ortak açıklama
Yunus Emre Arvas / Sabah.com.tr

Başbakan Davutoğlu Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yle birlikte düzenlediği ortak bir basın açıklamasında Irak'la ilşkiler, Suriye ve IŞİD konusunda önemli açıkalamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

"Gerek DEAŞ gibi son dönemde çıkan terör örgütleri ve Irak'ı Suriye'yi kendisine bir alan olarak seçen terör örgütleri, gerekse onyıllardır Irak topraklarından Türkiye'ye saldırılar yürüten PKK terör örgütü gibi bütün terör örgütlerine karşı ortak bir tavır içindeyiz. Irak'ın güvenliği bağlamında her türlü desteği vermeye hazırız."

IRAKLA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Biz Irak'la her türlü işbirliğine hazırız. Türkiye - Irak ekonomisi birbirini tamamlıyor. Ortak işbirliğinde sonuna kadar kararlıyız.

IRAK PETROLLERİ TÜRKİYE ÜZERİNDEN İHRAÇ EDİLSİN

Irak Başbakanı İbadi, Irak petrollerinin Türk topraklarından geçerek dünya pazarına ihraç edilmesini istediklerini söyledi. Irak Başbakanı İbadi, Türkiye ve Irak'ın egemenliği bağlamında ilişkileri ekonomik, siyasi, ticari, güvenlik ve askeri bütün alanlarda geliştirme arzusu içinde olduklarını söyledi.

Davutoğlu Ankara'da konuştu

Başbakan Davutoğlu Irak Başbakanı El İbadi ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu yapılan basın toplantısında şöyle konuştu; Enerji işbirliğine hazırız. Kasım'da yaptığımız görüşmeler sonrasında Türk firmalarına dönük engellerle ilgili çok kararlı adımlar atıldı. Bu sebeple teşekkür ediyorum. Su konusunda da Türkiye şuana kadar taahhütleri ve suyu işbirliği alanı görerek atılacak ortak adımlar için de her türlü işbirliğine hazırdır. İsrafla suyun tasarrufunu da öngören bu tutumumuzu daha da ileri götürmeye kararlıyız. Tekrar hoşgeldiniz diyorum, Türrkiye evinizdir. Tekrar hoşgeldiniz diyorum kendilerine' diyerek sözü konuk Başbakan El İbadi'ye verdi.

Davutoğlu'ndan sonra açıklama yapan Irak Başbakanı El İbadi yaptığı açıklamada 'Sayın Davutoğlu'na misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederim. İdari geniş bir heyetle buradayız. İki ülke arasındaki yüksek stratejik toplantılar için buradayız. Bu anlaşmayı tekrar hayata geçirmek istiyoruz. Ülkemizin ve bölgemizin çıkarına olacak şekilde. İkili bütün alanlardaki işbirliğini ekonomi, enerji, güvenlik, askeri konularda işbirliğini geliştirmek ve ilerletmek istiyoruz. Bölgemizde uluslararası bir ittifak söz konusudur IŞİD'e karşı. IŞİD sadece Irak için değil bölge için bir tehdit oluşturmaktadır. Irak kuvvetleri, peşmerge ile birlikte IŞİD ile mücadele etmektedir. Kontrol altına alınmaya başlanmıştır. Haziran ayından bu yana bölgemizi işgal etmeye başlamıştır. Şuanda IŞİD'in bölgelerimizdeki kontrolleri zayıflamaya başlamıştır' dedi.

Her iki başbakanın açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Gazetecilerin Irak Başbakanı El İbadi'ye yönelik sorularına konuk başbakan şöyle cevap verdi;

BÖLGEDE MEZHEP ÇATIŞMASI VAR

Bütün dünyayı tehdit eden bütün herşeyde ikili ilişkilere ve yardıma hazırız. Bölgede mezhep çatışması var. Bütün alanlarda ilişkilerimizi geliştirme arzusundayız. İnşallah ilişkilerimiz çok iyi bir düzeye gelecektir.

TENKİTLERİ SAYGI İLE KARŞILIYORUZ

İtirazlara gelirsek tenkitlere gelirseniz Irak özgür bir ülkedir, demokratik bir ülkedir. Burada bir takım sıkıntılar var ama burada ihtilaflar yoktur, dayanışma vardır ülke içerisinde bütün Irak halkını kapsamaktadır. Bazı aşiretlerden geliyor tenkitler ve bunu saygı ile karşılıyoruz. Irak hükümeti hatta uluslararası toplum bile kendini savunacak durumda değil. Bu terörist bir harekettir ve uluslararası bağlamda bir desteğin olması gerekir. Bunu talep ettik.

DEAŞ'A KARŞI PEŞMERGEYİ DESTEKLİYORUZ

Konuk Başbakan İbadi'nin ardından Başbakan Davutoğlu'na da sorular soruldu. Bölgedeki gelişmelere ilişkin soruya Başbakan Davutoğlu şöyle cevap verdi;

Başbakan Davutoğlu da yaptığı açıklamada 'Irak'ta yaptığımız destekler oldu. Bugün savunma bakanlarımız görüşmeler yaptılar. Bu konuda verilebilecek destekler konusunda Irak tarafında daha kapsamlı neler yapılabilecekse bunun için hazırız. Daha detaylı bir çalışma yapılacaktır. Biraz önce de zikrettiğim gibi bu konuda Kuzey Irak'ta DEAŞ'a karşı savaşan peşmerge güçlerine verdiğimiz bazı destekler var. Son Bağdat ziyaretimden sonra Erbil'e gittiğimde orada da görüşmeler yaptık. DEAŞ'ın Musul'a saldırması konusunu da görüştük. Bu konuda verilebilecek destek konusunda her türlü fikre açığız, gereken destek konusunda da Iraklı güvenlik birimleri ile görüşmeler sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu ve El İbadi'den ortak açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN