5 eski emniyet mensubu için tutuklama istemi

Giriş Tarihi: 26.12.2014 18:56 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 21:36
5 eski emniyet mensubu için tutuklama istemi

Emniyetteki 22 Temmuz tarihli "" operasyonu kapsamında tutuklanan eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri ile 'in de aralarında bulunduğu 5 kişi, 14 Aralık tarihli İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturmasında da tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Tutuklu bulundukları 'nden getirildikleri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca ifadeleri alınan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube müdürleri ve Ömer Köse, eski İstanbul İstihbarat Şube müdürleri Erol Demirhan ve ile eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi amirlerinden Kazım Aksoy'un ifade verme işlemi sona erdi.

İfade verme işlemi yaklaşık 9 saat sürdü.

Soruşturma savcısı Hasan Yılmaz, bu şüphelilerin, "kamu görevlisinin gerçeğe aykırı evrak hazırlaması", "terör örgütü üyeliği" ve "iftira" suçlarından bir kez daha tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmesine karar verdi.

Bu soruşturmadan önce yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen "yasa dışı dinleme" ve "siyasal, askeri casusluk" suçlarına konu, 22 Temmuz tarihli İstanbul emniyetindeki soruşturması kapsamında tutuklanmalarına karar verilen şüphelilerin, hakimlik sorgusuna başlanması bekleniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "devletin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik" suçlarından 14 Aralık'ta 37 kişi hakkında soruşturma başlatılmış, adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı 'nın da yer aldığı 4 kişi tutuklanmış, gazeteci ile 7 kişi adli kontrol hükümleri uygulanarak, 1 kişi ise tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmıştı.

SORGULARI YARIN YAPILACAK

Emniyetteki 22 Temmuz tarihli "paralel yapı" operasyonu kapsamında tutuklanan, 14 Aralık tarihli İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturmasında da tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin mahkeme sorgusu yarın yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 eski emniyet mensubu için tutuklama istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN