Bütün terör örgütlerine karşı ortak mücadele

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Bütün terör örgütlerine karşı ortak mücadele

Davutoğlu ile Irak Başbakanı'nın basın toplantısında terörle ortak mücadele vurgusu yapıldı. Davutoğlu, "DEAŞ ve PKK gibi bütün terör örgütlerine karşı ortak bir tavır içindeyiz" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ın başta DEAŞ olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelesinde Türkiye'nin destek olmaya devam edeceğini söyledi. Irak Başbakanı Haydar Al Abadi ile bir araya gelen Davutoğlu, "Irak'a askeri eğitim manasında çalışmalarımız oldu. Bugün Savunma Bakanlarımız görüşmeler yaptılar. Bu konularda verilebilecek destek hususunda Irak tarafı ile daha kapsamlı daha başka neler yapılabilecekse destek vermek konusunda, eğitim ve diğer alanlarda hazırız" dedi. Başbakan Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar Al Abadi ile gerçekleştirdiği Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Oturumunun ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu basın toplantısında şu mesajları verdi:

IRAK'A TERÖRLE MÜCADELE DESTEĞİ:
En önemli alanlarda bakanlarımız kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiler. Daha önceki toplantılarda karar verilmiş hususları yepyeni bir dönem, yepyeni bir sayfa açarak bütünüyle tekrar ele aldık. Kapsamlı görüşmelerde ana başlıkları ile gözden geçirdik. Her şeyden önce birinci gündem maddemiz güvenlik konusudur. Irak'ta bu yaz aylarından itibaren yaşanan ve bir terör örgütü olan DEAŞ'ın yaptığı saldırılır sade Irak'ı değil bütün bölgeyi etkilemektedir. Bu çerçevede Irak'ın toprak bütünlüğüne, Irak'ın güvenliğine ve istikrarına Türkiye'nin güvenliği ve istikrarı gibi bakıyoruz. Irak'a bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu konuda Bağdat'ta yaptığımız görüşmelerde ortak mutabakat vardı. Şimdi buradan bir kez daha bu mutabakatı teyiden vurguluyoruz; Bölgede var olan bütün terör örgütlerine karşı ortak bir tavır konusunda mutabıkız. Gerek DEAŞ son gibi son dönemde çıkan terör örgütleri, Irak'ı, Suriye'yi alan olarak seçen terör örgütleri, gerekse on yıllardır Irak topraklarından Türkiye'ye saldırılar yürüten PKK terör örgütü gibi bütün terör örgütlerine karşı ortak bir tavır içindeyiz. Irak'ın güvenliği bağlamında her türlü desteği vermeye hazırız. İnşallah son dönemde Irak ve Peşmerge güçlerinin sağladığı başarılardan sonra Irak'ta kalıcı istikrar sağlanır. Irak toprakları bütünü ile güvenli ve emniyet içinde varlığını sürdürür.

DAHA KAPSAMLI DESTEK:
İki ülke arasında terörle mücadele konusunda işleyen mekanizmalar vardı. Irak'a askeri eğitim manasında çalışmalarımız oldu. Bugün savunma bakanlarımız görüşmeler yaptılar. Bu konularda verilebilecek destek hususunda Irak tarafı ile daha kapsamlı daha başka neler yapılabilecekse destek vermek konusunda, eğitim ve diğer alanlarda hazırız. Prensipte ortak bir yaklaşımımız var. Savunma bakanlarımız ve ilgili birimlerimiz daha detaylı bir çalışmla yürütecekler.

YABANCI SAVAŞÇILAR SORUNU:
Yabancı savaşçılar konusunda gerek Irak'ta gerek Suriye'de hiçbir yabancı savaşçının olmaması. Ama gerçek anlamda ne Suriye rejimi safında savaşan yabancı savaşçılar ne de DEAŞ gibi dışarıdan gelerek, orada hakimiyet kurmaya çalışan terörist örgütler safında savaşan yabancı savaşçılar orada olmalı. Suriye yabancı savaşçılara kapatılmalı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Irak Başbakanı Haydar Al Abadi'yi kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık bir saat sürdü.

"TÜRKİYE'DEN SİLAH İSTEDİK "

Irak Başbakanı Haydar Al Abadi Türkiye'den askeri yardım, askeri istihbarat, eğitim ve silah konusunda yardım istediklerini, liste verdiklerini söyledi. Davutoğlu'nun yardım konusunda hazır olduklarını söylediğini aktaran Abadi, "Güçlerimizi seferber ederek bunu (terör) bertaraf edebiliriz" dedi. Haydar Al Abadi sınırlarından yabancı savaşçı geçmesini kabul etmediklerinin, etnik ve mezhebi bir çatışmaya karşı olduklarının da altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün terör örgütlerine karşı ortak mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN