Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu'ndan Pakistan'a anlamlı tören

Giriş Tarihi: 26.12.2014 17:11 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 17:14
Çavuşoğlu'ndan Pakistan'a anlamlı tören

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan Büyükelçisi'ne 'Üstün Hizmet Ödülü' takdim ederek, "Pakistan'ın acısı bizim acımız, sevinci bizim sevincimiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Harun Şevket'e Üstün Hizmet Ödülü takdim etti.
Törende konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Bugün anlamlı bir törende sizler ile beraberiz. Öncelikle, 16 Aralık'ta Pakistan'da meydana gelen terör saldırısı sonucunda hayatını kaybeden arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralanan kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz. Biz Pakistan ile iki kardeş ülkeyiz. Pakistanın acısı bizim acımızdır. Sevinci bizim sevincimizdir. Benim için Pakistan'ın özel bir yeri vardır. Eğitim gördüğüm Londra ve New York'ta en yakın arkadaşlarım Pakistanlı idi. Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkiler Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan öncesine dayanır. Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha ileriye gitmesi için 2014 yılında ziyaretlerimizi arrttırdık. Tüm bu gayretlerimizin amacı, ilişkilerimizi güçlendirmek. Pakistan, altyapısını güçlendirmek, havaalanı kapasitesini arttırmak, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için Türkiye ile işbirliği içindedir ve Türkiye'yi örnek olarak almaktadır. Önümüzdeki yıl Sayın Başbakanımızın, Türkiye - Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının 4.'sünü gerçekleştirmek üzere Pakistan'a ziyaretini öngörüyoruz."

PAKİSTAN'A YANINDAYIZ MESAJI VERDİ

Pakistan Büyükelçisi'nin iki çocuğunun Türkiye'de kalarak eğitimlerine devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, "Evlatlarınızın ne isteği olursa yardım için hazırız. Onlar bize emanet" dedi.


"ONUR VERDİNİZ"

Büyükelçi Şevket ise konuşmasını Türkçe yaparak, "Bana büyük onur verdiniz. Çok duygulandım ve mahçup oldum. Biz mutluluk ve acılarımızı birlikte yaşıyoruz. Bunun örneği başka bir yerde olmaz. İki halk arasındaki bağlar Pakistan Türkiye arasındaki ilişkilerin gerçek gücüdür" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu'ndan Pakistan'a anlamlı tören
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN