Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK'dan kamu düzeni kararı

PKK,'kamu düzeni'nin sağlanması konusunda kararını verdi. Hükümetin de eleştirdiği yüz kapatma, halk otobüslerini yakma gibi eylem tarzları reddedildi.

Giriş Tarihi: 26.12.2014 13:46 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 14:16
PKK'dan kamu düzeni kararı
Çözüm süreci görüşmelerinde devlet heyeti ile Abdullah Öcalan arasında pazarlık konuları arasında bulunan "Kamu düzeni"nin sağlanması konusunda PKK'dan önemli kararlar alındı. Örgütün gençlik yapılanması olan Gençlik Topluluğu, eylem biçimlerinin değiştirilmesine ilişkin kararlar aldığını açıkladı.

Miiliyet'in haberine göre; Devlet heyeti ve hükümet yetkililerinin çözüm süreci kapsamında İmralı'da Öcalan'a, HDP heyeti aracılığıyla da Kandil'e verdiği "Kamu düzeni" mesajı örgüt tarafından dikkate alındı.

HÜKÜMETİN 'KAMU DÜZENİ' KARARLILIĞI GERİ ADIM ATTIRDI

Hükümetin "Kamu düzeninden vazgeçilmeyeceği" yönündeki açıklamaları sürecin yeni aşamasına damgasını vurdu. Sürecin yeni aşaması kapsamında kamu düzenine ilişkin PKK'dan önemli adım atıldı. Daha çok Doğu ve Güneydoğu illerinde sokak eylemleri ile adını duyuran Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi'nin de içinde yer aldığı PKK'nın en üst gençlik yapılanması Gençlik Toplulukları, Kandil'de 21-24 Aralık tarihlerinde yaptığı toplantıda eylem yöntemlerini değiştirme kararı aldı.

OTOBÜS YAKMA, KEPENK KAPATMA GİBİ EYLEMLER ELEŞTİRİLDİ

Toplantı sonrasında alınan kararlar açıklandı. Açıklamada, otobüs yakma, Kepenk kapatma gibi eylemler eleştirilirken, gençlik örgütünün Öcalan'ın sürdürdüğü sürece göre konumlandırılacağı, yürütülecek sürece karşı kendisini hazır hale getireceği ifade edildi.

YAPILAN EYLEMLERİN TÜMÜ REDDEDİLDİ

Kararlarda, hükümetin sık sık rahatsızlığını vurguladığı eylem biçimleri eleştirilerek, kitlesel eylemlerde yüz kapatma, kitlenin içerisinden provokasyon girişiminde bulunma, halkın malına ve canına zarar verme, halk otobüslerini yakma, her eylemde kepenk kapattırma gibi eylem tarzları reddedildi; bu davranışlar "Eylem kırıcılık" olarak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'dan kamu düzeni kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN