Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinleme kararları mercek altında

Paralel yapının milyonlarca kişiyi dinlediğinin ortaya çıkması üzerine HSYK denetleme başlattı.

Giriş Tarihi: 27.12.2014 10:28 Güncelleme Tarihi: 27.12.2014 10:42
Dinleme kararları mercek altında

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 250 ile yetkili mahkeler ve yerine kurulan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10 ile yetkili mahkemelerden alınan dinleme kararlarını mercek altına aldı. Şu ana kadar yapılan incelemelere göre, 2010 Ocak ayından özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığı Mart 2013'e kadar 1 milyon 216 bin 313 dinleme kararı alındı. Bu kararların 300 bin 951'i İstanbul, 300 bini Ankara'daki özel yetkili mahkemelerince verildi. HSYK, müfettişleri şimdi bu kararları didik didik inceliyor. Müfettişlerin yaptığı incelemede dudak uçaklatan dinleme karar sayısının artabileceği belirtilirken, usulsüz alındığı tespit edilen kararlara imza atan hakim ve savcılar da soruşturulacak.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) yerine 2004 yılında Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 250, 251 ve 252 ile yetkili mahkemeler kuruldu. 2012 yılında kaldırılan Özel Yetkili Mahkemelerin yerine ise Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Malatya, Samsun, Van'da Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10 ile yetkili Bölgesel Ağır Ceza Mahkemeleri kuruldu. 11 ildeki 13 Ağır Ceza Mahkemeleri geçtiğimiz Mart ayında kaldırılırken, sadece 20 ay kadar görev yaptı.

ARAYA SABIKALI İSİM SOKTULAR
Devlet içerisine konumlanan paralel yapı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde uydurma terör örgütlerini kullanarak bir çok ismi kayıt altına aldı. Dinlemeyi yapabilmek için yasal zemin oluşturmaya çalışan paralel yapı, dikkat çekmemek için listeye 'sabıkalı' isimleri yerleştirdi. Bunun yanı sıra birçok kişiyi sahte isimlerle dinledi. Paralel yapının telekulak oyununa özel yetkili mahkemeler sınırsız imkan tanıdı. Türkiye gündemini sarsan ve toplumda infiale neden olan dinlemeler HSYK'nın da gündemine geldi. HSYK, CMK 250 ile yetkili ve yerine kurulan TMK 10 ile yetkili mahkemelerce verilen dinleme kararlarını incelemeye aldı.

HAKİM VE SAVCILARA İNCELEME
Şu ana kadar yapılan incelemelerde, 2010 yılından TMK 10 ile yetkili Bölge Ağır Ceza Mahkemelerinin kapatıldığı 2013 Mart ayına kadar 1 milyon 216 bin 313 dinleme kararının alındığı tespit edildi. HSYK müfettişleri, paralel yapının kumpas kurmak için kullandıkları dinleme kararlarını incelemeye başladı. Müfettişler, dinleme kararlarını veren hakimlerin usulüne uygun hareket edip etmediğini araştıracak. Söz konusu dinlemele kararları alınırken birçok isim kod isimlerle dinlenmiş, örgütle irtibatlı olmamasına rağmen örgüt üyesi gibi gösterilmişti. Bu şekilde usulsüzlük yaptığı tespit edilen hakim ve savcılarla ilgili inceleme başlatılacak.

HSYK müfettişleri 36 ay boyunca CMK 2015 ve TMK 10 ile yetkili mahkemelerden alınan dinleme kararlarını incelemeye devam ediyor. Bu mahkemelerden alınan dinleme karar sayısının daha da artabileceği belirtiliyor. Yapılan inceleme sonucunda Türkiye'de 2010 yılından bu yana paralel yapının kaç kişiyi kayıt altına aldığı da net bir şekilde ortaya çıkacak.

İLK SIRADA İSTANBUL VAR

Özel yetkili mahkemelerin görev yaptığı Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya, Erzurum, Diyarbakır, Van'ın yanı sıra Antalya, Bursa ve Samsun'a TMK 10 ile yetkili mahkemeler kurulmuştu. HSYK müfettişlerinin şu ana kadar yaptıkları inceleme neticesinde söz konusu özel yetkili mahkemelerin aldığı dinleme karar sayısını da çıkardı. Söz konusu dönemde en fazla dinleme kararı İstanbul'da alınırken, bu ili de Ankara takip etti. Hangi ilde kaç dinleme kararı alındığını aşağıda görebilirsiniz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinleme kararları mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN